Okładziny elewacyjne z włókno - cementu

Wojciech Lechowski
Elewacja z płyt z włóknocementu jest odporna na uszkodzenia i posłuży na wiele długich lat.
Elewacja z płyt z włóknocementu jest odporna na uszkodzenia i posłuży na wiele długich lat. Euronit
Włókno – cement jest znany w budownictwie od lat. Jednak o pozycję materiału bezpiecznego dla ludzkiego zdrowia oraz posiadającego odpowiednie walory estetyczne – nie było mu łatwo.

Aktualnie płyty z włókno – cementu uchodzą za atrakcyjną i dobrą okładzinę elewacyjną.
W latach 70-tych i 80-tych minionego stulecia do produkcji włókno – cementu stosowano azbest. Nikt wówczas nie zdawał sobie sprawy, że za kilkadziesiąt lat trzeba go będzie eliminować i usuwać z polskich dachów. Dzisiaj, kiedy mowa jest o włókno – cemencie – mało kto kojarzy go już z dawnymi płytami azbestowo – cementowymi, zwanymi potocznie eternitem. W procesie produkcyjnym azbest zastąpiono innymi, zupełnie nieszkodliwymi materiałami, a wygląd włókno – cementu w niczym nie przypomina niezbyt ładnych, falistych płyt. Materiał wciąż zyskuje na popularności i stosuje się go zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i podczas wznoszenia obiektów użyteczności publicznej. Wszyscy znają go już jako materiał pokryciowy na dach, ale coraz częściej jest też wykorzystywany na elewacje budynków.

Proces wytwarzania włókno – cementu

Włókno – cement wytwarza się z cementu portlandzkiego i syntetycznych włókien celulozowych. Cement stanowi 90% mieszanki produkcyjnej i jest odpowiedzialny za wiązanie materiału oraz jego ostateczną trwałość. Celuloza to zaledwie 10% włókno – cementu. Jest ona wypełniaczem szczelin i dodatkiem, który zapewnia odpowiednią ilość wody w procesie wiązania cementu. Zwiększa też gęstość produktu. Dla poprawienia wyglądu i elastyczności płyt włókno – cementowych – dodaje się też kredę. Mieszanka materiałów jest w procesie produkcyjnym układana warstwowo i następnie sprasowywana. Technologia ta pozwala na uzyskanie wytrzymałości, jaką cechuje się włókno – cement.

Płyty elewacyjne z włóknocementu są odporne na różne warunki atmosferyczne.
Płyty elewacyjne z włóknocementu są odporne na różne warunki atmosferyczne. Euronit

Właściwości materiału

Jak już zostało wspomniane – płyty elewacyjne z włókno cementu są bardzo wytrzymałe. Oprócz tego jednak mają estetyczny wygląd i różnorodne formy. Dodatkowo są niepalne i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz czynników biochemicznych. Elewacja wykonana przy ich zastosowaniu nie butwieje, nie gnije, ani nie ulega zagrzybieniu. Włókno – cement wykazuje też wysoką odporność na promieniowanie UV oraz na gwałtowne zmiany temperatury. Nie ulega uszkodzeniom mechanicznym i jest materiałem trwałym oraz długowiecznym. Montaż okładziny z włókno – cementu nie wymaga żadnych prac mokrych, w związku z czym można przeprowadzać go o dowolnej porze roku. Okładzina ta nadaje się zarówno na budynki nowo powstające, jak i te, które przechodzą proces termomodernizacji. Materiał, z jakiego jest ona wykonana nie szkodzi środowisku, ponieważ w całości ulega procesowi recyklingu.

Walory estetyczne okładzin elewacyjnych z włókno – cementu

Krótki czas montaży elewacji z płyt włoknocementowych sprawia, że stają się bardzo popularne.
Krótki czas montaży elewacji z płyt włoknocementowych sprawia, że stają się bardzo popularne. Euronit

Omawiany materiał elewacyjny najlepiej prezentuje się na ścianach budynków wzniesionych w nowoczesnym stylu. Można go też jednak stosować jako element uzupełniający elewację na domach klasycznych. W jednej i drugiej wersji wygląda nienagannie i interesująco. Okładziny z włókno – cementu mogą mieć różne barwy i faktury oraz formaty. Płyta nie musi mieć wcale wielkiego formatu, ponieważ równie dobrze można nabyć ją w postaci niewielkich płytek, czy kształcie paneli ściennych. Grubość okładziny wynosi od 3,2 mm do 18 mm i od tego zależna jest waga jej metra kwadratowego. Można nabyć płyty, które są już pomalowane lub oklejone laminatem oraz takie, które producent jedynie zagruntował, a my możemy samodzielnie malować je lub pokrywać tynkiem cienkowarstwowym. Inwestorzy mają też do wyboru płyty pokryte kruszywem kamiennym lub materiałem imitującym naturalne drewno. Warto wiedzieć, że jeśli powierzchnia okładziny jest delikatnie ziarnista – to minimalizuje to przyczepność brudu do elewacji. Dom wykończony z zewnątrz włókno – cementem zawsze wygląda na czysty i zadbany.

Montaż

Montowanie płyt elewacyjnych z włókno – cementu nie jest czynnością skomplikowaną, ale lepiej jest powierzyć pracę wyspecjalizowanej ekipie fachowców. Płyty najczęściej układa się na warstwie ocieplenia, mocując je do przygotowanego uprzednio rusztu systemowego. Podczas montażu okładziny należy pamiętać o odsunięciu płyt od warstwy ocieplenia oraz o pozostawieniu otworów wentylacyjnych. Pozwala to wyeliminować ewentualną wilgoć z elewacji. Przy układaniu płyt wielkoformatowych konieczne jest także pozostawienie szczelin dylatacyjnych, które zapobiegają odkształcaniu się, czy pękaniu materiału. Szczeliny nie są potrzebne jedynie w sytuacji, kiedy okładzina układana jest na zakład. Warto dodać, że właśnie taki jej układ pozwala na nadanie elewacji optycznej głębi. Nie wszyscy wiedzą też o tym, że płyty włókno – cementowe można układać na powierzchniach obłych, tj. ścianach zaokrąglonych. Wówczas budynek prezentuje się niebanalnie i bardzo nowocześnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl