Betonowe pustaki szalunkowe

Ewa Kulesza
To tani materiał, który z powodzeniem zastąpi tradycyjne deskowanie ścian fundamentów lub piwnic. Drewno nie będzie potrzebne, a prace przebiegną o wiele szybciej. Jak są zbudowane?
Betonowe pustaki szalunkowe

Pustaki szalunkowe produkuje się z betonu kruszywowego. Zazwyczaj mają długość 50 cm, szerokość 25 cm i wysokość 20 cm, ale są też i większe – 50 x 23 x 25  cm, 50 x 23 x 30 cm lub 50 x 23 x 35 cm. Między ściankami pustaków znajdują się duże otwory, które wypełnia się później betonem. Dlatego też produkty te nazywa się szalunkami traconymi. Oprócz pustaków zwykłych sprzedawane są też narożne, potrzebne do prawidłowego połączenia ścian w narożach wewnętrznych i zewnętrznych.
Pustaki ważą 18-25 kg. Ich zużycie na 1 m² ściany wynosi ok. 8-10 sztuk.
Cena netto jednego pustaka podstawowego wynosi około 4-6 zł.

Do czego sie nadają?Mówiąc ogólnie, znajdą one zastosowanie wszędzie tam, gdzie dotąd robiło się ściany betonowe, używając drewnianych szalunków. Zastępują deskowanie, przez co prace trwają krócej i są znacznie prostsze. Unikamy też kłopotu, jakim są drewniane odpady, pozostałe po demontażu deskowania.
W domach mieszkalnych z pustaków szalunkowych można wykonywać ściany fundamentów i piwnic. Przydadzą się również do budowy zewnętrznych lub wewnętrznych ścian nośnych, które muszą mieć większą wytrzymałość. Są ponadto używane do budowy ścian szybów windowych, murów oporowych oraz ogrodzeń.

Jak się z nich buduje?Pustaki ustawia się na ławach fundamentowych o przekroju 50 x 50 lub 40 x 40 cm lub na płycie betonowej. Łączy się je na sucho, bez użycia zaprawy. Ułatwiają to pionowe zamki, wyprofilowane w ich ściankach. Tak jak i inne pustaki, układa się je na mijankę, z przesunięciem o połowę długości. Gdy ściana osiągnie wysokość około 1 m, wówczas trzeba rozpocząć betonowanie. Pustaki wypełnia się betonem klasy C15. Można go aplikować tradycyjnie lub wykorzystując pompę do betonu. Konsystencja mieszanki nie powinna być zbyt gęsta, aby beton dobrze wypełnił otwory, ani zbyt rzadka, żeby nie wyciekał przez połączenia między pustakami. Beton powinno się zagęścić ręcznie lub mechanicznie – używając wibratora wężowego. Kolejne warstwy ściany można zacząć układać, gdy mieszanka osiągnie konsystencję gęstoplastyczną. Zużycie betonu na 1 m² ściany wynosi około 0,12-0,15 m³.

Betonowe pustaki szalunkowe
Betonowe pustaki szalunkowe

Przy budowie wysokich ścian, konieczne będzie zbrojenie pionowe i poziome. W pustakach są przygotowane wgłębienia, umożliwiające precyzyjne ułożenie poziomych prętów zbrojeniowych.
Ścian piwnicznych i fundamentowych, zrobionych z pustaków szalunkowych nie trzeba tynkować przed ułożeniem izolacji wodochronnej. Ich ścianki są bowiem wystarczająco równe.

Porada:Jak przygotować ławy, przed wykonywaniem ściany fundamentowej z pustaków szalunkowych? Ławy fundamentowe, pod taki rodzaj ściany muszą być idealnie równe i dobrze wypoziomowane. W przeciwnym razie ściany wyjdą krzywe. Pustaki ustawia się bowiem na zaizolowanych przeciwwilgociowo ławach na sucho, bez użycia zaprawy. Nie da się więc korygować ich położenia, zanim zaprawa zwiąże, jak to ma miejsce przy murowaniu z tradycyjnych bloczków lub pustaków. Co zatem zrobić, gdy ławy nie są idealne? Można na nich wykonać nadlewkę betonową, albo ułożyć warstwę wyrównawczą z zaprawy cementowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl