Budowa domu - co warto wiedzieć, zanim zaprojektujemy gabinet?

Materiał informacyjny GoWork
Budowa domu to duże przedsięwzięcie, nie tylko od strony formalnej, ale także koncepcyjnej. Zanim wbijemy pierwszy szpadel w ziemię, najpierw trzeba przejść przez cały etap projektowania. Podpowiadamy, o czym powinni pamiętać pracownicy zdalni, projektując swój domowy gabinet.

Budowa domu a projektowanie gabinetu

Przystępując do budowy domu, bardzo ważne jest to, aby się zastanowić, jak powinien wyglądać. Koncepcje, które podczas pierwszej analizy wydają się interesujące, mogą finalnie okazać się niepraktyczne. Dlatego w pierwszej kolejności, powinniśmy zastanowić się nad tym, jakich dokładnie pomieszczeń będziemy potrzebować. Nie w każdym domu musi się znajdować ten sam zestaw pomieszczeń.

Poszukując miejsca odpowiedniego do budowy domu, często decydujemy się na działki dobrze skomunikowane z zakładem pracy. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracowników zdalnych. W dzisiejszych czasach możesz wybrać dowolne miejsce do życia, nie martwiąc się, czy jest w nim dla ciebie odpowiednia praca. Jaworzno i inne powoli wyludniające się miasta także mogą być dobrym miejscem do życia. Wystarczy znaleźć dobrą pracę zdalną.

O czym pamiętać projektując gabinet? Wskazówki

Pamiętaj, że twoje miejsce pracy musi zapewniać ci pełen spokój. Dlatego miejsce na gabinet warto zaplanować w części domu, która oddalona jest od hałaśliwych pomieszczeń, takich jak pralnia, salon, kotłownia, czy pokój zabaw. Ważne, aby oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Dla zachowania work-life balance powinieneś czuć wyraźnie, kiedy kończysz pracę. Projektując dom, zaplanuj dokładne umiejscowienie gabinetu.

Nie licz na to, że po budowie domu zagospodarujesz sobie jakiś wolny kącik do pracy. Wówczas może być za późno na dostosowanie go do swoich potrzeb. Zadbaj także o odpowiednią powierzchnię przestrzeni. Najlepiej, by gabinet miał ok. 8 – 11 m2. Dzięki temu będziesz mógł swobodnie przemieszczać się między regałami, czasem wstać, rozprostować nogi, czy zrobić drobne ćwiczenia. Pomieścisz także wszystkie swoje dokumenty i narzędzia pracy.

Domowy gabinet: tego nie może w nim zabraknąć

Podstawą w domowym gabinecie jest oczywiście biurko i fotel. Biurko powinno być odpowiednio duże, mieścić komputer, monitor i inne narzędzia pracy, po które często w jej trakcie sięgasz. Krzesło biurowe powinno być regulowane. Mowa nie tylko o ustaleniu odpowiedniej wysokości, ale i regulacji w okolicach szyi, łokci, czy lędźwi. Wyznacz także dogodne miejsce na drukarkę.

Biurko korzystnie jest postawić w okolicach okna. Lepiej jednak nie siedzieć tyłem do okna. Wówczas światło zbyt intensywnie pada na monitor komputera. Zadbaj także o regulowaną lampę, najlepiej w temperaturze barwowej od 4000 do 5300K i z wysokim wskaźnikiem oddawania barw. Dzięki temu zapewnisz sobie wysoką efektywność pracy, a twoje oczy będą mniej zmęczone.

Aby pomieścić swoje przybory do pracy, najlepiej postawić w gabinecie regały i szafki z szufladami. Nie ma sensu jednak zbyt wypełniać przestrzeni, jeśli nie masz wielu rzeczy do schowania. Zadbaj także o swój komfort, dekorując przestrzeń w ulubione kolory, motywy i rośliny. Nie zapomnij także o gimnastyce. Warto co jakiś czas wstać od biurka i np. zrobić kilka ćwiczeń lub dać odpocząć plecom przy pomocy wałka do masażu.

Gdzie szukać pracy zdalnej?

Jeśli chcesz mieć dostęp do wielu ofert pracy, poszukiwania powinieneś rozpocząć od serwisów pracy. Na takich portalach jak GoWork.pl masz dostęp do kryteriów, które pomogą ci zawęzić poszukiwania. Określ, gdzie ma znajdować się twoja wymarzona praca: Sosnowiec, Warszawa, a może inny kraj. Możesz nawiązać współpracę z dowolną firmą, która oferuje pracę zdalną, niezależnie od tego, gdzie zbudujesz swój dom.

Możesz także wybrać kryterium pracy zdalnej lub hybrydowej. Każda z ofert pracy zawiera dokładny opis stanowiska, wymagań i korzyści z zatrudnienia. Wystarczy, że przygotujesz dobre CV i następnie za pośrednictwem portalu przekażesz je swojemu potencjalnemu pracodawcy. Pracy możesz także szukać na portalach społecznościowych, czy też na stronach internetowych konkretnych pracodawców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl