Ceramiczne ściany prefabrykowane

Ewa Kulesza
Zastosowanie ścian prefabrykowanych znacznie przyspiesza budowę domu.
Zastosowanie ścian prefabrykowanych znacznie przyspiesza budowę domu.
Inwestorom indywidualnym prefabrykaty kojarzą się wciąż z budownictwem PRL-u. Nie są to bynajmniej dobre skojarzenia. Budowane wówczas bloki mieszkalne znacznie odbiegały jakością od współczesnych standardów. Czy wina leżała po stronie budulca? W większym stopniu zawinili niedbali wykonawcy.

Inaczej o prefabrykatach myślą deweloperzy. Oni zdają sobie sprawę, że czas liczy się w złotówkach i euro. Szybkość budowy ma więc dla nich niebagatelne znaczenie. Elementy prefabrykowane znacznie skracają czas robót i dają gwarancje wysokiej jakości.

Ceramiczne prefabrykaty to jednak współczesne rozwiązanie. Można o nich powiedzieć, że są połączeniem klasycznego surowca z nowoczesną technologią. Produkowane są w dużych zakładach, na podstawie dostarczonej dokumentacji projektowej. Gotowe dowozi się na budowę i montuje przy użyciu dźwigu.

Jak powstają ceramiczne ściany prefabrykowane

Prefabrykowane ściany ceramiczne muruje się z najlepszej jakości pustaków. Są to pustaki poryzowane, o korzystniejszych parametrach termoizolacyjnych w porównaniu z tradycyjnymi i nieco lżejsze od nich. W zakładzie funkcjonują maszyny ułatwiające murowanie. Podpierają ścianę i ograniczają z obu stron. Zaprawa dozowana jest specjalnym podajnikiem. W ścianach pozostawiane są otwory drzwiowe i okienne, zgodnie z założeniami projektu. Oznacza to, że także nadproża oraz zbrojenia podokienne wykonywane są fabrycznie. W ścianach umieszcza się też zawiesia umożliwiające podczepienie elementów do dźwigu oraz uchwyty umożliwiające solidne łączenie ścian w narożach. Pustaki montowane są na mijankę. Łączenie pióro-wpust sprawia, że wykonywane są tylko spoiny poziome.

Ściany prefabrykowane, wraz z nadprożami, powstają w fabryce.
Ściany prefabrykowane, wraz z nadprożami, powstają w fabryce.
Na budowę ściany dowożone są samochodem.
Na budowę ściany dowożone są samochodem.

Proces produkcji poddany jest ścisłemu nadzorowi technologicznemu, przebiega w powtarzalny sposób i nie jest zależny od warunków pogodowych. Ściany są produkowane, magazynowane i transportowane w pozycji pionowej, więc nie muszą być zbrojone pionowo. Wystarczy tak zwane poziome zbrojenie transportowe w pierwszej i przedostatniej poziomej spoinie ściany. Przed opuszczeniem zakładu (nie wcześniej niż po 3 dniach od wymurowania) ustawiane są na paletokontenerach.

Dowiezione na budowę ściany ustawia się dźwigiem w wyznaczonych miejscach. Z fundamentem lub stropem łączone są na zaprawę cementowo-wapienną i kotwy stalowe. Poszczególne ściany łączy się wzajemnie przeplatając pręty zbrojeniowe przez umocowane w bocznych krawędziach uchwyty ze stali. Połączenie jest później wypełniane betonem.

Elementy nie są oczywiście otynkowane. Wykończenie ścian przeprowadza się po zakończeniu prac ociepleniowych, gdy dom jest w stanie surowym zamkniętym.

Prefabrykowane ściany - asortyment

Ściany prefabrykowane są wznoszone za pomocą dźwigu.
Ściany prefabrykowane są wznoszone za pomocą dźwigu.

W halach fabrycznych budowane są ściany nośne oraz działowe. Mogą tam powstawać również ściany szczytowe do domów o dachach skośnych oraz ścianki kolankowe, osłonowe bądź attykowe. Nie produkuje się natomiast ścian grubych, które mogłyby pozostawać bez ocieplenia (ściany jednowarstwowe). Ich izolacyjność termiczna zależy w znacznym stopniu od jednorodności. Oznacza to, że narożniki powinny być przewiązane w sposób tradycyjny, a nie połączone na styk. Możliwe jest to tylko wówczas, gdy mur powstaje od podstaw na budowie.

Produkowane ściany nośne mają szerokość 18,8 lub 25 cm. Ściany działowe budowane są z pustaków szerokości 11,5 cm. Wysokość ścian nie przekracza 3,2 m, a długość 6,3 m. Masa jednej ściany nie przekracza 3,5 tony.

Zalety i wady prefabrykowanych ścian ceramicznych

Nie warto tu wymieniać wad i zalet pustaków ceramicznych jako surowca użytego do ich budowy. Skupmy się na wadach i zaletach wyrobu finalnego. Oto one:

Zalety:

  • wielokrotnie szybsza budowa domu do stanu surowego otwartego,
  • mniej zatrudnionych robotników – o ile przy tradycyjnym murowaniu potrzebnych jest 6 robotników, tu wystarczy 2 lub 3,
  • wyjątkowa dokładność przygotowywanych fabrycznie ścian,
  • możliwość montażu ścian także w niesprzyjających warunkach pogodowych, nawet zimą,
  • w trakcie budowy ograniczona zostaje liczba tak zwanych prac mokrych.

Wady:

  • konieczność wynajęcia dźwigu do rozładunku i ustawiania ścian, co w niektórych sytuacjach może być nie tylko kosztowne, ale też kłopotliwe – na przykład gdy brak dobrego dojazdu na teren budowy,
  • ograniczone rozmiary dostępnych ścian, co spowodowane jest głównie możliwościami ich transportowania (ciężarówka ze zbyt dużymi ścianami nie zmieści się pod niektórymi mostami lub wiaduktami),
  • wysoki koszt transportu sprawia, że ściany prefabrykowane dostępne są tylko w promieniu około 100 km wokół fabryki.

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl
Dodaj ogłoszenie