Ceramiczne ściany prefabrykowane

Ewa Kulesza
Zastosowanie ścian prefabrykowanych znacznie przyspiesza budowę domu.
Zastosowanie ścian prefabrykowanych znacznie przyspiesza budowę domu.
Inwestorom indywidualnym prefabrykaty kojarzą się wciąż z budownictwem PRL-u. Nie są to bynajmniej dobre skojarzenia. Budowane wówczas bloki mieszkalne znacznie odbiegały jakością od współczesnych standardów. Czy wina leżała po stronie budulca? W większym stopniu zawinili niedbali wykonawcy.

Inaczej o prefabrykatach myślą deweloperzy. Oni zdają sobie sprawę, że czas liczy się w złotówkach i euro. Szybkość budowy ma więc dla nich niebagatelne znaczenie. Elementy prefabrykowane znacznie skracają czas robót i dają gwarancje wysokiej jakości.

Ceramiczne prefabrykaty to jednak współczesne rozwiązanie. Można o nich powiedzieć, że są połączeniem klasycznego surowca z nowoczesną technologią. Produkowane są w dużych zakładach, na podstawie dostarczonej dokumentacji projektowej. Gotowe dowozi się na budowę i montuje przy użyciu dźwigu.

Jak powstają ceramiczne ściany prefabrykowane

Prefabrykowane ściany ceramiczne muruje się z najlepszej jakości pustaków. Są to pustaki poryzowane, o korzystniejszych parametrach termoizolacyjnych w porównaniu z tradycyjnymi i nieco lżejsze od nich. W zakładzie funkcjonują maszyny ułatwiające murowanie. Podpierają ścianę i ograniczają z obu stron. Zaprawa dozowana jest specjalnym podajnikiem. W ścianach pozostawiane są otwory drzwiowe i okienne, zgodnie z założeniami projektu. Oznacza to, że także nadproża oraz zbrojenia podokienne wykonywane są fabrycznie. W ścianach umieszcza się też zawiesia umożliwiające podczepienie elementów do dźwigu oraz uchwyty umożliwiające solidne łączenie ścian w narożach. Pustaki montowane są na mijankę. Łączenie pióro-wpust sprawia, że wykonywane są tylko spoiny poziome.

Ściany prefabrykowane, wraz z nadprożami, powstają w fabryce.
Ściany prefabrykowane, wraz z nadprożami, powstają w fabryce.
Na budowę ściany dowożone są samochodem.
Na budowę ściany dowożone są samochodem.

Proces produkcji poddany jest ścisłemu nadzorowi technologicznemu, przebiega w powtarzalny sposób i nie jest zależny od warunków pogodowych. Ściany są produkowane, magazynowane i transportowane w pozycji pionowej, więc nie muszą być zbrojone pionowo. Wystarczy tak zwane poziome zbrojenie transportowe w pierwszej i przedostatniej poziomej spoinie ściany. Przed opuszczeniem zakładu (nie wcześniej niż po 3 dniach od wymurowania) ustawiane są na paletokontenerach.

Dowiezione na budowę ściany ustawia się dźwigiem w wyznaczonych miejscach. Z fundamentem lub stropem łączone są na zaprawę cementowo-wapienną i kotwy stalowe. Poszczególne ściany łączy się wzajemnie przeplatając pręty zbrojeniowe przez umocowane w bocznych krawędziach uchwyty ze stali. Połączenie jest później wypełniane betonem.

Elementy nie są oczywiście otynkowane. Wykończenie ścian przeprowadza się po zakończeniu prac ociepleniowych, gdy dom jest w stanie surowym zamkniętym.

Prefabrykowane ściany - asortyment

Ściany prefabrykowane są wznoszone za pomocą dźwigu.
Ściany prefabrykowane są wznoszone za pomocą dźwigu.

W halach fabrycznych budowane są ściany nośne oraz działowe. Mogą tam powstawać również ściany szczytowe do domów o dachach skośnych oraz ścianki kolankowe, osłonowe bądź attykowe. Nie produkuje się natomiast ścian grubych, które mogłyby pozostawać bez ocieplenia (ściany jednowarstwowe). Ich izolacyjność termiczna zależy w znacznym stopniu od jednorodności. Oznacza to, że narożniki powinny być przewiązane w sposób tradycyjny, a nie połączone na styk. Możliwe jest to tylko wówczas, gdy mur powstaje od podstaw na budowie.

Produkowane ściany nośne mają szerokość 18,8 lub 25 cm. Ściany działowe budowane są z pustaków szerokości 11,5 cm. Wysokość ścian nie przekracza 3,2 m, a długość 6,3 m. Masa jednej ściany nie przekracza 3,5 tony.

Zalety i wady prefabrykowanych ścian ceramicznych

Nie warto tu wymieniać wad i zalet pustaków ceramicznych jako surowca użytego do ich budowy. Skupmy się na wadach i zaletach wyrobu finalnego. Oto one:

Zalety:

  • wielokrotnie szybsza budowa domu do stanu surowego otwartego,
  • mniej zatrudnionych robotników – o ile przy tradycyjnym murowaniu potrzebnych jest 6 robotników, tu wystarczy 2 lub 3,
  • wyjątkowa dokładność przygotowywanych fabrycznie ścian,
  • możliwość montażu ścian także w niesprzyjających warunkach pogodowych, nawet zimą,
  • w trakcie budowy ograniczona zostaje liczba tak zwanych prac mokrych.

Wady:

  • konieczność wynajęcia dźwigu do rozładunku i ustawiania ścian, co w niektórych sytuacjach może być nie tylko kosztowne, ale też kłopotliwe – na przykład gdy brak dobrego dojazdu na teren budowy,
  • ograniczone rozmiary dostępnych ścian, co spowodowane jest głównie możliwościami ich transportowania (ciężarówka ze zbyt dużymi ścianami nie zmieści się pod niektórymi mostami lub wiaduktami),
  • wysoki koszt transportu sprawia, że ściany prefabrykowane dostępne są tylko w promieniu około 100 km wokół fabryki.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl