Dobudowa balkonu - balkony przyczepne i na słupach

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Tradycyjny balkon monolityczny nie jest jedynym rozwiązaniem. Możliwa jest również dobudowa balkonu do istniejącego już budynku.
Tradycyjny balkon monolityczny nie jest jedynym rozwiązaniem. Możliwa jest również dobudowa balkonu do istniejącego już budynku. KL
Balkon ma wiele zalet. Zdarza się jednak, że nie zawsze jest on przewidziany w naszym domu lub mieszkaniu. Są jednak sposoby na łatwe dobudowanie balkonu do istniejącego budynku.

Tradycyjny balkon monolityczny

Najpopularniejszym rozwiązaniem są balkony monolityczne, o konstrukcji żelbetowej. Płyta takiego balkonu jest bezpośrednio połączona ze stropem lub wieńcem na zewnętrznej ścianie nośnej. Taka konstrukcja nie wymaga dodatkowego podparcia płyty balkonu, ale ma też swoje minusy. Główną wadą balkonów monolitycznych „wychodzących” ze ściany jest możliwość powstawania mostków termicznych. A mostki termiczne prowadzą do niekontrolowanych strat ciepła, a w konsekwencji też – zawilgocenia ścian, rozwoju pleśni itp. Dlatego konstrukcja balkonu monolitycznego musi być naprawdę starannie wykonana.
Ponadto balkon monolityczny może być wykonany tylko podczas budowy domu, dlatego jego budowę trzeba zaplanować odpowiednio wcześniej.

Balkon w 8 godzin, czyli alternatywa dla tradycyjnych balkonów

Balkony przyczepne można montować w kamienicach, blokach i domach jednorodzinnych.
Balkony przyczepne można montować w kamienicach, blokach i domach jednorodzinnych. Pracownia Projektowa MKD

Alternatywą dla balkonów monolitycznych mogą być balkony przyczepne. Można je montować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i kamienicach i blokach wielorodzinnych. Zaletą balkonów doczepianych jest to, że można je instalować także w budynkach już istniejących. W przypadku budynków wielorodzinnych, potrzebna jest zgoda większości. Nie oznacza to jednak, że na montaż balkonu muszą zdecydować się wszyscy mieszkańcy - można je zainstalować tylko wybranych lokalach.

Na czym polega montaż balkonu przyczepnego? Taki balkon mocuje się do ścian za pomocą specjalnych, prefabrykowanych elementów i ram stalowych. Te z kolei przyczepia się za pomocą kotew chemicznych.

Zaletą tego rozwiązania jest czas montażu - w przypadku, kiedy mamy już pozwolenie, same prace trwają ok. 8 godzin.
Trzeba jednak pamiętać, że czas montażu balkonu zależy od konkretnej sytuacji – np. w przypadku wyższych kondygnacji trzeba uwzględnić konieczność budowy rusztowania, co wydłuży czas realizacji.

Balkon na słupach i fundamencie

Inną możliwością na dobudowanie balkonu do istniejącego budynku jest montaż balkonu o konstrukcji opartej na słupach i własnym fundamencie. Tego typu balkony szczególnie dobrze sprawdzają się w domach drewnianych, ale z powodzeniem można je także instalować w budynkach murowanych.

Montaż balkonu na słupach wymaga zgody mieszkańców całego pionu. Jej uzyskanie trwa najczęściej kilka tygodni. Może się także zdarzyć, że do wspólnoty lub spółdzielni należy tylko działka w obrysie budynku. W takiej sytuacji, żeby postawić balkon na słupach, będzie konieczne wydzierżawienie gruntu pod konstrukcję (najczęściej od miasta).

Zastanawiając się nad dobudową balkonu, warto wziąć pod uwagę fakt, że balkon nie tylko powiększy przestrzeń mieszkania i zapewni nam miejsce na letni relaks, ale także podniesie wartość naszego mieszkania. Szacuje się, że mieszkania z balkonem są o średnio 6% droższe, w dodatku zdecydowana większość osób kupujących mieszkanie (również na rynku wtórnym) jest zainteresowana posiadaniem balkonu.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl