Elewacje z gabionu

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Elewacje z gabionu

Gabion jest elementem konstrukcyjno-budowlanym, wykonanym ze stalowej siatki. Ma kształt prostopadłościanu, którego wnętrze wypełnia się kamieniami. Do wypełnień stosuje się otoczaki lub kamień łamany.

Gabiony znalazły zastosowanie już ponad 100 lat temu. Wówczas użyto ich do regulacji rzeki Reno w północnych Włoszech. Z sukcesem pomogły wtedy opanować występującą w roku 1894 powódź i od tego czasu zaczęto produkować je z coraz większym rozmachem. Pierwszym potentatem na skalę światową w rozwiązaniach gabionowych stała się włoska firma Maccaferri, której nazwa pochodzi od nazwiska wynalazcy - włoskiego inżyniera.

Na początku gabiony produkowane były ze zwykłego drutu z pojedynczym splotem. Jednakże przypadkowe rozrywanie się drutu, prowadziło często do uszkodzenia całej konstrukcji gabionu. Dlatego właśnie z biegiem czasu zaczęto stosować siatkę z drutu ocynkowanego, podwójnie zaplataną. Dzięki temu uszkodzenie pojedynczego drutu nie powodowało rozpruwania się siatek.

Elewacje z gabionu
Elewacje z gabionu

Rozwiązania gabionowe aktualnie

Obecnie gabiony produkuje się w dwóch wersjach. Są to:

  • Siatki z podwójnym splotem i podwójnym zabezpieczeniem, jakim jest stop cynkowo-aluminiowy. Stop ten jest znacznie trwalszy, aniżeli sam cynk, a dodatkowe wzmocnienie stanowi powłoka ze specjalnego plastiku. Gabiony zaplatane mają oczka w kształcie sześciokąta.
  • Siatki zgrzewane - w przypadku których łączenie drutów wykonuje się za pomocą zgrzania ich końców pod katem prostym. Dlatego właśnie gabiony zgrzewane mają oczka w kształcie prostokąta lub kwadratu.
Elewacje z gabionu

Do niedawna gabiony znajdowały zastosowanie głównie w infrastrukturze. Wzmacniano nimi osuwiska, ściany, brzegi rzek oraz używano przy drogach i autostradach w celu tłumienia hałasu.
Obecnie produkt ten stosuje się coraz chętniej
w architekturze i budownictwie. Sprawdza się zarówno w przypadku niewielkich form architektonicznych (parkany, murki ogrodowe, elementy dekoracji ogrodów), jak i w przypadku większych ścian budynków lub nawet całej ich elewacji.

Elewacje z gabionu

Jeżeli zdecydujemy się na elewację z gabionu, najlepiej jest zastosować kosze gabionowe z trzema lub czterema oczkami siatki. Minimalnie mogą to być również siatki dwuoczkowe. Należy pamiętać
o solidnym przymocowaniu koszy do ścian budynku tak, aby nie uległy one przewróceniu przez silniejsze podmuchy wiatru oraz podparcie ich według zależności: co 10x szerokość gabionu.
Wnętrze kosza gabionowego podzielone jest poprzecznymi przegrodami, w odstępach, co 1 m. Przegrody te wzmacniają konstrukcję kosza oraz ułatwiają jego montaż i napełnienie go kamieniami. Dodatkowo skutecznie zapobiegają deformacji gabionu w przyszłości. Przeciwległe ściany kosza spina się specjalnymi ściągami.

Do wykończenia narożników lub krawędzi o nietypowych kątach doskonale nadają się gabiony
w kształcie trapezów oraz piramid. Pozwalają one na powstawanie budowli o nieregularnych, ciekawych kształtach oraz wyszukanych, nowoczesnych formach.

Jako wypełnienie koszy można zastosować zarówno tradycyjną cegłę, jak i kamienie
o prostopadłościennych lub nieregularnych kształtach. Dowolnie i w zgodzie z indywidualnymi upodobaniami - kamienie mogą być podobnej lub całkowicie różnej wielkości. Warto zaznaczyć, że porowata, nieregularna płaszczyzna ściany z pewnością nie zachęci do stworzenia na niej malarskich dzieł przez wielkomiejskich graficiarzy.

Elewacje z gabionu
Elewacje z gabionu

Elewacje gabionowe są nie tylko ciekawe architektonicznie. Prezentują się nowocześnie i okazale, a dodatkowo mają wiele walorów użytkowych. Gabiony doskonale tłumią hałas. Jeśli zatem nasz dom usytuowany jest przy ulicy, czy ruchliwej drodze, ten rodzaj pokrycia zewnętrznego ścian sprawdzi się doskonale, dając użytkownikom poczucie komfortu w postaci ciszy panującej we wnętrzach budynku. Za stosowaniem gabionów na elewacjach budynków przemawiają też względy ekologiczne. Wypełnienie koszy stanowi zazwyczaj materiał naturalny, korzystny dla środowiska.

Niepodważalnym atutem gabionów pozostaje często decydująca w budownictwie łatwość montażu. Na plac budowy dostarczane są kosze gotowe. Na miejscu wypełnia się je jedynie kamieniami lub innym kruszywem, a następnie mocuje do ścian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl