Garaż bez fundamentów

Agnieszka Jaros
Garaże w świetle Prawa Budowlanego mogą być budynkami lub budowlami. Co różni budynek i budowlę? Przede wszystkim – połączenie obiektu z gruntem, na którym został on postawiony i inna ilość formalności, jakie należy wypełnić przed jego wzniesieniem.
Garaż bez fundamentów

Elementem, który na stałe łączy budynek z gruntem jest fundament. Bez fundamentu niewiele można wybudować, ale zorganizowanie miejsca na samochód jest możliwe. Jeśli garaż nie będzie posiadał fundamentów – nie potrzebne jest pozwolenie na budowę. Wystarczy, jeśli do starostwa zgłosimy zamiar jego postawienia.

Garaż bez fundamentu – formalności

Garaż, który nie jest na stałe związany z gruntem traktuje się jako budynek tymczasowy. Takie obiekty stawia się jedynie na podstawie samego zgłoszenia. Zgłoszenie chęci postawienia tego rodzaju garażu powinno określać, jak każde inne zgłoszenie termin, zakres oraz sposób prowadzenia prac. Do zgłoszenia należy dołączyć szkic garażu oraz mapkę działki z oznaczeniem, w którym jej miejscu znajdzie się nowy obiekt. Mapka i szkic nie musi być wykonana przez architekta. Ważne jest, aby była dość czytelna dla urzędników. Jeśli w ciągu trzydziestu dni starostwo nie sprzeciwi się pisemnie naszym planom – oznacza to, że uzyskaliśmy tzw. cichą zgodę na postawienie garażu. Prace można rozpocząć przed upływem trzydziestu dni, ale tylko w przypadku, kiedy Starosta zapewni nas uprzednio na piśmie, iż nie wyda sprzeciwu w stosunku do planowanego przedsięwzięcia. Wszystko wydawałoby się bardzo proste i łatwe do pokonania, gdyby nie fakt, że Prawo Budowlane wobec budynków tymczasowych wymaga podania terminu ich rozebrania. Owy termin nie powinien przekraczać 120 dni od daty, jaką wskazuje się w zgłoszeniu, jako termin rozpoczęcia robót budowlanych. Tak brzmią zapisy ustawy, a jak wygląda rzeczywistość? Otóż różnie i najczęściej jest zgodna z dobrą lub złą wolą urzędników. Jak wiemy, garaży blaszanych w Polsce stoi mnóstwo i rzadko kiedy są one rozbierane i przenoszone z miejsca na miejsce co 120 dni. Jednak trzeba pamiętać, że przy dużej dozie złośliwości – możliwe jest nakazanie nam rozbiórki budynku tymczasowego, który wznieśliśmy na swojej posesji.     

Garaż bez fundamentów

Budynek gospodarczy do 25 m²

W świetle obowiązującego prawa budynek gospodarczy nie jest tym samym, co garaż. Jednakże w wielu przypadkach taki budynek służy właśnie jako lokum dla samochodu. Budynek gospodarczy można wybudować bez pozwolenia na budowę pod warunkiem, że nie będzie on miał więcej niż
25 m² powierzchni i będzie budynkiem parterowym. Takich obiektów nie może być także na działce więcej niż jeden na 500 m² powierzchni działki. Pod warunkiem, że nasz sąsiad nie jest wiernym stróżem prawa i nie doniesie do Nadzoru Budowlanego, że w pomieszczeniu gospodarczym trzymamy samochód – jest to pewien sposób na bezpieczne przechowywanie auta. Jeżeli jednak chcemy, aby nasz budynek gospodarczy był solidny i służył przez wiele lat – powinien zostać wzniesiony na fundamencie lub płycie fundamentowej. Bez stałego połączenia z gruntem można wznieść jedynie lekką drewnianą szopę lub postawić garaż blaszany. Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie stwarza wprawdzie warunków, o jakich marzymy, ale zawsze jest jakąś alternatywą dla porządnego murowanego garażu.

Garaż bez fundamentów

Garaże blaszane

Garaże o konstrukcji i zabudowie z blachy falistej są aktualnie bardzo popularne. Można stawiać je bezpośrednio na gruncie, choć istnieje wówczas prawdopodobieństwo, że garaż „odfrunie” wraz z silniejszym podmuchem wiatru. Najprościej jest zamocować konstrukcję garażu do podłoża za pomocą specjalnych kotew wbijanych w ziemię lub stalowych, zaostrzonych kątowników. Pod ramę należy podłożyć płyty chodnikowe lub betonowe bloczki, dostępne w składach budowlanych. Nie jest to jednak solidne i trwałe rozwiązanie. Oprócz warunków pogodowych, które mogą zniszczyć garaż – istnieje też prawdopodobieństwo jego opróżnienia przez złodziei. Tak posadowiony blaszak jest stosunkowo łatwo zdemontować i wyprowadzić z niego samochód. Dlatego też częściej garaże blaszane przykręca się za pomocą śrub do wykonanej uprzednio betonowej wylewki. Taka wylewka nie jest traktowana jak fundament, ale zdecydowanie wzmacnia konstrukcję garażu i czyni go bezpieczniejszym przed włamaniem. To, co najczęściej decyduje o wybudowaniu garażu blaszanego – to niskie koszty inwestycji. Najzwyklejsze stalowe konstrukcje można nabyć już za niewiele ponad tysiąc złotych, podczas kiedy tradycyjna budowa garażu rzadko zamyka się w kwocie 20 000 zł. Ponadto, blaszak jest łatwy do zmontowania oraz do ewentualnego zdemontowania go w celu przestawienia w inne miejsce. Sprzedażą i montażem tego rodzaju obiektów zajmuje się bardzo wiele firm, choć z ich składaniem poradzi sobie także osoba niezwiązana z budownictwem. Blacha osłonowa może mieć różne kolory, jak również wielkość konstrukcji można dostosować do indywidualnych potrzeb. Garaże z blachy można nieco udoskonalać poprzez ocieplenie ich ścian zewnętrznych styropianem i następnie położenie tynku. Wówczas garaż stanie się nie tylko cieplejszy, ale także zdecydowanie lepiej wkomponuje się w zabudowę, jaka występuje na działce.

Uwaga!

Aby garaż blaszany nie był traktowany, jako obiekt tymczasowy, a co za tym idzie – nie kazano nam go rozebrać we wskazanym czasie – przed jego postawieniem powinniśmy posiadać decyzję o pozwoleniu na budowę. Jednak w tym zakresie realia są różne i zależne od regionu, w którym mieszkamy. Dlatego też w każdym indywidualnym przypadku warto zasięgnąć wiedzy we właściwym Starostwie Powiatowym.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl