Jak naprawić uszkodzenia ścian wewnętrznych

Marta Lasek
Uszkodzone ściany w naszych domostwach zawsze spędzają nam sen z powiek. Pierwszym krokiem w celu pozbycia się usterki, powinno być rozpoznanie z jakiego typu ścianą mamy do czynienia – nośną czy działową.

Jeśli na ścianie nośnej zauważymy tworzące się rysy, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą
w dziedzinie konstrukcji w celu zweryfikowania danego uszkodzenia i ustalenia dalszego postępowania.
W przypadku ścian działowych, naprawy uszkodzeń możemy podjąć się sami. Inaczej będzie wyglądała naprawa ścianki działowej tradycyjnej murowanej i lekkiej ścianki g-k.

Naprawa uszkodzeń murowanych ścian działowych

Uszkodzenia ścianki działowej murowanej możemy podzielić na uszkodzenia warstwy tynku, tj. zewnętrznej (pęknięcia, rysy, ubytki) oraz części konstrukcyjnej, tj. budulca. Naprawa powierzchniowego uszkodzenia polega na oczyszczeniu newralgicznego miejsca, czyli np. pozbycia się tynku, który odpada (odkucie go), zagruntowania danej powierzchni i naniesienia nowej warstwy tynku. W zależności od rodzaju tynku z jakim mamy do czynienia (cementowy, wapienny, cementowo-wapienny, gipsowy), należy uzupełnić ubytki przy użyciu tego samego materiału. Dodatkowo przy tynkach cementowych oraz cementowo-wapiennych w celu wzmocnienia, można podczas tynkowania umieścić w nim tzw. siatkę rabitza. W tynkach gipsowych z kolei będzie to siatka z włókna szklanego lub taśma flizelinowa. Naprawa części konstrukcyjnej, tj. ubytków w budulcu (w cegle, pustakach) polega na uzupełnieniu zbliżonym materiałem pod względem parametrów oraz nośności. Nie powinno się używać materiału o wyższej nośności, a jedynie takiej samej lub mniejszej. Po uzupełnieniu odpowiednim budulcem, nanosi się zaprawę, przytwierdza siatkę podtynkową i na końcu tynkuje. Ukruszone narożniki można uzupełnić w celu wzmocnienia gotowymi stalowymi narożnikami z warstwą siatki (stalowej lub z włókna szklanego – w zależności od tynku) i dalej postępować analogicznie.

Jak naprawić uszkodzenia ścian gipsowo-kartonowych

Lekkie ścianki działowe g-k na stelażu z profili stalowych zimnogiętych mogą ulec pęknięciu, wgnieceniu, a nawet przebiciu na wylot. Przy niewielkim uszkodzeniu wystarczy użyć siatki z włókna szklanego lub taśmy flizelinowej, po czym nanieść gładź - cienką warstwę wyrównawczą gipsu. Jeśli naszym problemem jest dziura w płycie, na początku powinniśmy wyciąć naokoło otworu kształt zbliżony do prostokąta i wzmocnić od wewnątrz konstrukcję profilami. Do profili przykręca się kawałek nowej płyty g-k o kształcie pasującym do wyciętego otworu. Styk obu powierzchni szlifuje się tworząc zagłębienie wystarczające do wklejenia siatki z włókna szklanego („bandaża”) lub taśmy flizelinowej. Na końcu stosuje się gładź gipsową i grunt w celu późniejszego naniesienia nowej powłoki malarskiej. Natomiast naprawa zarysowania czy pęknięcia polega na lekkim przeszlifowaniu miejsc po obu stronach rysy, tak by wkleić siatkę z włókna szklanego lub taśmę flizelinową, obejmującą obie strony pęknięcia. Siatkę (taśmę) zatapiamy w gipsie, a kiedy gips zaschnie, szlifujemy powierzchnię i nanosimy kolejną wyrównawczą warstwę gipsu. Ukruszone narożniki ścianek g-k można uzupełnić w celu wzmocnienia gotowymi profilami stalowymi z przyklejoną siatką z włókna szklanego. Taki narożnik wklejamy w miejsce ubytku, po czym nanosimy gładź gipsową maskującą jego obecność.
Niezależnie od rodzaju naprawianej ściany, końcowym etapem wieńczącym naszą pracę będzie naniesienie powłoki malarskiej. Należy pamiętać iż nowa farba (nawet o tym samym numerze katalogowym) będzie odbiegać swoją od tej, która znajduje się na ścianie już od dłuższego czasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl