Stropy drewniane - czy warto je stosować. Zalety i wady stropów drewnianych

Edyta Siemieniuk
Stropy drewniane sprawdzają się w również w budynkach murowanych. Mają wiele zalet, ale również pewne ograniczenia.
Stropy drewniane sprawdzają się w również w budynkach murowanych. Mają wiele zalet, ale również pewne ograniczenia. Pfleiderer
Jako największa zaleta stropów z drewna często wymieniana jest ich uniwersalność. Można je stosować we wszystkich rodzajach budynków. Do tego są niedrogie, lekkie, w całości wykonywane w technologiach suchych, zatem nie trzeba uzależniać terminu budowy od pogody.

Stropy drewniane mają też wady - zdecydowanie gorsze właściwości izolacji akustycznej i dużo mniejszą wytrzymałość od stropów żelbetonowych. Trzeba je ponadto starannie zabezpieczać, by nie były łatwopalne i podatne na erozję biologiczną.

Stropy drewniane, niezależnie od rodzaju - belkowe, żebrowe, czy wykonywane w technologiach hybrydowych - wymagają dużej staranności prac i precyzji od wykonawcy. Jak przy żadnym innym rodzaju stropu, wymagana jest szczególna dbałość o materiały używane do konstrukcji. Zwłaszcza drewna. Drewno jest bowiem materiałem łatwopalnym, podatnym na wilgoć i łatwo ulegającym zagrzybieniu. Gdyby zbudować strop z niezabezpieczonego drewna, miałby taką samą wytrzymałość jak surowa deska. Już po kilku latach budynek mógłby grozić katastrofą budowlaną. Dlatego jakość i stopień zabezpieczenia drewna mają znaczenie kluczowe.

Zalety stropów drewnianych

  • Uniwersalność. Stropy drewniane nadają się do wszystkich rodzajów budynków. Dzięki ich specyficznej konstrukcji można je osadzać na ścianach murowanych, monolitycznych, czy drewnianych. Strop podtrzymują belki lub system ożebrowania, które bez większych problemów można zakotwiczyć do każdej ściany.
  • Lekkość. Stropy z drewna są wielokrotnie lżejsze od stropów betonowych. Dzięki temu nie obciążają konstrukcji nośnej budynku i można je stosować również tam, gdzie zachodzi obawa, że lekkie ściany mogłyby nie unieść stropu monolitycznego. Tak jest np. w przypadku domów o konstrukcji szkieletowej, gdzie wybór stropu drewnianego często jest jedyną opcją.
  • Łatwość wykonania. W porównaniu ze stropami żelbetonowymi, stropy drewniane wykonuje się łatwo i szybko. Nawet te o konstrukcji belkowej (które w kategorii stropów drewnianych uznawane są za najtrudniejsze i wykonywane jedynie przez cieśli z dużym doświadczeniem) powstają w zaledwie kilkadziesiąt dni. Tymczasem na samo osiągnięcie przez strop żelbetonowy pełnej wytrzymałości po wylaniu trzeba czekać dwa miesiące.
  • Łatwość przebudowy. Strop drewniany jest niczym innym jak konstrukcją z drewnianych elementów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w razie potrzeby go zdemontować, wprowadzić zmiany i zamontować ponownie. Równie łatwo i szybko jak rozmontowanie i ponowne złożenie drewnianego mebla (o ile tylko nie użyto do jego składania kleju).
  • Dekoracyjność. Drewniane stropy same w sobie są estetyczne, a ozdobnie wykończone potrafią nadać domowi niepowtarzalnego uroku. Wprawdzie strop można przesłonić podwieszanym sufitem, jednak większość inwestorów z tego rezygnuje, gdyż widok drewnianych bali pod powałą sprawia, ze dom staje się przytulniejszy. Dosłownie można poczuć się jak w szlacheckim dworku z dawnych lat. Uwaga - jeśli konstrukcja stropu ma stanowić ozdobę, jej wykonanie wymaga większej dokładności i dbałości o szczegóły ze strony cieśli. O tym, że strop nie będzie osłonięty warto poinformować go zanim rozpocznie pracę.

Wady stropów z drewna

  • Jakość materiałów. Podczas budowy drewnianego stropu kluczową sprawą dla każdego inwestora powinna być jakość i stopień wstępnego zabezpieczenia drewna. Od tych czynników zależy bowiem trwałość stropu. Drewno jest podatne na wilgoć, palne i łatwo murszeje w wyniku ataku grzybów. Dlatego na budulcu na strop nie należy oszczędzać. Drewno powinno być czterostronnie strugane, impregnowane ciśnieniowo w całej masie celem zabezpieczenia przed ogniem i przynajmniej dwukrotnie impregnowane środkami przeciwwilgociowymi oraz zapobiegającymi korozji biologicznej. Ideałem byłby strop z drewna dębowego lub bukowego, ze względu na twardość i wytrzymałość tych gatunków. Z powodu ceny większość inwestorów wybiera jednak tańszy świerk czy topolę. Drewno sosnowe, choć najtańsze, nie jest najlepszym pomysłem na strop. Jeśli z jakichś powodów musi zostać użyte, trzeba zadbać o jego wyjątkowo dokładne zaimpregnowanie.
  • Konieczność stałej konserwacji. Podobnie jak większość drewnianych elementów tak i stropy wymagają stałej konserwacji. Co kilka lat trzeba stosować impregnaty, by odnowić warstwę ochronną, nieustannie kontrolować, czy nie pojawiły się ślady wilgoci, grzyby lub owady powodujące erozję drewna. Z inwazją trzeba walczyć natychmiast i bezwzględnie, a przyczyn powstawania śladów wilgoci szukać do skutku i usuwać jak najszybciej. Ciągła opieka jest warunkiem bezproblemowej, wieloletniej eksploatacji drewnianego stropu. Stropy betonowe są pod tym względem znacznie wygodniejsze - po wykończeniu można o nich zapomnieć na wiele lat.
  • Mniejsza wytrzymałość. Stropy drewniane są mniej wytrzymałe od betonowych, co jest naturalnie efektem użytego budulca. Drewno jest bardziej miękkie, kruche i podatne na uszkodzenia od solidnego betonu wzmocnionego stalą zbrojeniową.
  • Gorsze właściwości akustyczne. Stropy drewniane mają zdecydowanie gorsze właściwości izolacji akustycznej od stropów żelbetonowych. Lekka, kratowana konstrukcja, nawet po wypełnieniu warstwą izolacji z wełny mineralnej, stanowi dużo łatwiejszą barierę do przebycia dla fal dźwiękowych od zwartej, skrystalizowanej, cementowej masy. Drewno samo w sobie jest dobrym rezonatorem. Stosuje się je w produkcji instrumentów muzycznych, gdyż dobrze wzmacnia dźwięk np. strun.
  • Podatność na zmiany wilgotności i temperatury. Strop drewniany, w przeciwieństwie do stropu betonowego, pracuje. Wynika to z naturalnych właściwości drewna, które ma zdolności rozszerzania się i kurczenia pod wpływem zmian temperatury oraz pochłaniania i oddawania pary wodnej wskutek zmiany poziomu wilgotności powietrza. Dlatego wszelkie wiązania i łączenia w stropie drewnianym muszą być wykonywane solidnie i ze szczególną starannością, by nie "łapały luzów" pod wpływem naturalnej pracy drewnianych elementów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl