Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych

Omawiamy 9 błędów popełnienych podczas szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych i radzimy jak ich unikać.*

Chętnie uczymy się na błędach. W tym artykule nie tylko wymieniliśmy błędy, jakie są popełniane przy szpachlowaniu powierzchni płyt gipsowo-kartonowych, ale i radzimy, co zrobić by ich uniknąć. Dzięki tym zaleceniom ścianki działowe, sufity podwieszane i inne elementy budowlane z płyt gipsowo-kartonowych będą miały gładką powierzchnię bez pęknięć na spoinach płyt.

Błąd 1: Niewłaściwe przygotowanie powierzchni

Rozwiązanie: Należy pamiętać o dokładnym odpyleniu oryginalnie wykończonych fazowanych krawędzi. Krawędzie cięte płyt gipsowo-kartonowych trzeba dodatkowo zwilżyć wodą.

Błąd 2.Zastosowanie niewłaściwych mas szpachlowych

Rozwiązanie: Kompletne zestawy suchej zabudowy zawierają odpowiednie masy szpachlowe.
Ich zastosowanie eliminuje ryzyko użycia niewłaściwej masy. Do spoinowania z zastosowaniem taśmy zbrojącej, polecane są zestawy składające się z mas szpachlowych NIDA Start i NIDA Finisz. Natomiast jeśli spoina będzie wykonywana bez taśmy zbrojącej, należy zastosować zestaw NIDA Planfix Fresh  i NIDA Finisz.
W każdym przypadku należy przestrzegać zaleceń producenta, dotyczących rozdrabniania i nakładania masy. Instrukcje te są zawarte na opakowaniach produktów.

Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych
Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych
Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych

Błąd 3: Źle dobrany rodzaj szpachlowania

Rozwiązanie: W większości przypadków tzw. „szpachlowanie standardowe” zapewnia otrzymanie odpowiedniej jakości powierzchni. Takie szpachlowanie polega na wykończeniu podłużnych i poprzecznych połączeń między płytami gipsowo-kartonowymi. Jednak trzeba zwrócić uwagę na oświetlenie pomieszczenia. Jeśli płaszczyzna płyt gipsowo-kartonowych znajduje się równolegle do źródła światła (ściana jest prostopadła do przeszkolonej fasady lub okna balkonowego, albo planujemy na ścianie zamocować kinkiety ze światłem skierowanym w górę lub w dół, itp.), wtedy szpachlowanie standardowe może nie wystarczyć. Takie oświetlenie ściany może spowodować, że uwidocznią się nierówności, zupełnie niezauważalne przy standardowym oświetleniu. Newralgiczne miejsca ścian i sufitów należy zlokalizować przed rozpoczęciem prac i w ich rejonie trzeba szpachlować całą powierzchnię płyt gipsowo-kartonowych.

Błąd 4: Niewłaściwa temperatura w pomieszczeniu

Rozwiązanie: Należy pamiętać, że najniższa temperatura, przy której można szpachlować to +10°C. Podczas schnięcia masy szpachlowej temperatura w pomieszczeniu nie może ulegać gwałtownym zmianom. Zimą zalecane jest szpachlowanie spoin przy stałym ogrzewaniu budynku.

Błąd 5: Niewłaściwa wilgotność powietrza

Rozwiązanie: Podczas szpachlowania wilgotność powietrza nie może być zbyt niska, ani zbyt wysoka, nie może też ulegać dużym wahaniom. Zmiana wilgotności powietrza w pomieszczeniu podczas wysychania mas szpachlowych jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania pęknięć. Dlatego tak ważne jest, aby szpachlowanie przeprowadzać po zakończeniu innych prac mokrych (takich jak tynki, wylewki, itp.).

Błąd 6: Niestaranne nakładanie masy szpachlowej

Rozwiązanie: Spoiny należy starannie wypełniać za pomocą stalowej pacy. Masę trzeba nakładać poprzecznymi ruchami, tak, aby zapobiec tworzeniu się pustych przestrzeni pod cienką warstwą gipsu. Kolejne warstwy można nakładać dopiero po związaniu poprzednich. Trzeba przy tym przestrzegać zaleceń producenta masy, podanych na opakowaniu.

Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych
Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych


Błąd 7: Źle dobrana taśma zbrojąca
Rozwiązanie:
Do szpachlowania przeznaczone są taśmy z flizeliny (włókna szklanego) oraz papierowe. Te ostatnie zapewniają najwyższą trwałość, ale ich zastosowanie wymaga nieco wprawy. Trzeba też pamiętać, aby przed aplikacją zwilżyć taśmę wodą.

Błąd 8: Brak dylatacji w budowanym elemencie

Rozwiązanie: Dylatację powierzchni płyt gipsowo-kartonowych należy wykonywać co 15 m,
a w budynkach o konstrukcji szkieletowej – co 10 m. Zasada ta dotyczy zarówno ścian działowych, jak i sufitów podwieszanych.

Błąd 9: Niewłaściwe składowanie płyt gipsowo-kartonowych

Rozwiązanie: Wykorzystanie wilgotnych płyt gipsowo-kartonowych często jest przyczyną późniejszego powstawania rys i pęknięć oraz innych problemów z suchą zabudową. Dlatego płyty gipsowo-kartonowe należy składować w suchym pomieszczeniu (jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym). Zalecany okres „kwarantanny” to co najmniej 48 godzin przed montażem. W czasie przechowywania, płyty powinny być ułożone poziomo, na palecie lub drewnianych podkładkach, umieszczonych co 35 cm.


Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych

O pozostałych produktach Siniat przeczytasz
na www.siniat.pl

* artykuł sponsorowany

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl