Tynki cementowo-wapienne - zalety i wady

Marcin Żukowski
Obecnie do wykonywania elewacji najchętniej stosowane są gotowe tynki cienkowarstwowe. Coraz częściej jednak inżynierowie budownictwa zalecają powrót do tradycyjnych metod - trójwarstwowego tynku wapienno-cementowego.
Tynki cementowo-wapienne - zalety i wady

Trwałość takiej elewacji szacowana jest bowiem na minimum 80., do nawet stu lat. Tynk tradycyjny, dzięki zawartości wapna, jest ponadto odporny na korozję mikrobiologiczną i ma znakomite właściwości przepuszczające. Wapno sprawia, że mury mogą "oddychać".
Tynki wapienne i cementowo-wapienne są znane ludzkości od tysięcy lat. Specjaliści wskazują, że choć kłopotliwe i pracochłonne w wykonaniu, tynki wapienne mają lepsze właściwości użytkowe od gotowych zapraw elewacyjnych dostępnych na rynku. We współczesnym budownictwie stosuje się trzy warstwy, zróżnicowane pod kątem właściwości.

Elewacja, która sama się naprawia
Największą zaletą tynków wapiennych, jest... zawartość wapna. Ten materiał sprawia, że tynk staje się sprężysty i zdolny do odkształceń. Elewacja pracując razem z murami nie traci z nimi kontaktu. To szczególnie istotna cecha, gdyż zmieniająca się wilgotność oraz temperatura otoczenia powodują rozszerzanie i kurczenie się ścian. Unikalną właściwością tradycyjnych tynków jest również zdolność do regeneracji mikropęknięć. Tej cechy nie posiada żadna gotowa zaprawa do wykonywania elewacji. Mikropęknięcia powstają w efekcie naturalnego odkształcania bryły budynku pod wpływem zmian temperatury, a trwałość tradycyjnych elewacji wynika ze zdolności do rozszerzania i skurczania się wapna. W wyniku tego procesu pęknięcia się zamykają, dzięki czemu nie wpływa w nie woda powodująca rozszerzanie szczelin.

Tynki cementowo-wapienne - zalety i wady

Dobre dla alergików
Tynk tradycyjny wykonuje się łącząc w odpowiednich proporcjach cement, wapno i piasek. Układane są trzy warstwy, co jest istotną zaletą. Stosowanie różnych rodzajów piasku w poszczególnych warstwach sprawia, że tynk wapienny w naturalny sposób odciąga wilgoć z murów. Zawartość wapna powoduje również, iż elewacja łatwo przepuszcza parę wodną i dwutlenek węgla, co sprawia, że klimat w pomieszczeniach jest wyjątkowo korzystny dla człowieka. Wapno nadaje ponadto elewacji wysoką odporność na korozję biologiczną - dzięki zasadowemu odczynowi tworzy nieprzyjazne środowisko dla grzybów. Dlatego tynki cementowo-wapienne można stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, a w obiektach, w których jest wymagana czystość mikrobiologiczna - szpitalach, żłobkach, przedszkolach - praktycznie nie ma dla nich alternatywy. Warto zatem zastanowić się, czy nie wrócić do tradycji, zwłaszcza jeśli w rodzinie ktoś cierpi na alergię. Tynki tradycyjne są uniwersalne - można nakładać je zarówno na podłoża betonowe, jak i z cegły silikatowej, bloczków betonowych, czy bloków z betonu komórkowego.

Ściany na szaro
Podstawową zaletą tynków wielowarstwowych jest to, że elewacja, zawierająca wapno doskonale przepuszcza parę wodną, dzięki temu w pomieszczeniach tworzy się korzystny mikroklimat. Ich wadą jest pracochłonność wykonania oraz kolor. Piasek wymieszany z cementem i wapnem daje... różne odcienie szarości. Barwienie tynku tego rodzaju jest trudne, gdyż nie można zbytnio zachwiać proporcji podstawowych składników, ponieważ zmienia to właściwości użytkowe elewacji. Pozostaje malowanie, a to sprawia, że koszty znacząco rosną.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl