Tynki renowacyjne – pomoc dla zawilgoconych ścian

Ewa Kulesza
Zaprawy tynkarskie nie zawsze stosowane są w celach dekoracyjnych. Często pełnią pewne określone funkcje. Takie są właśnie tynki renowacyjne, które umożliwiają odprowadzenie wilgoci z murów.

Potrzeba zastosowania tynku renowacyjnego pojawia się niespodziewanie. Zazwyczaj wymusza to zalanie lub podciąganie kapilarne wody od strony gruntu. Mur staje się mokry i dotychczasowy tynk traci przyczepność. Pojawiają się też wykwity solne, plamy oraz pęknięcia. Pozostaje tylko jego usunięcie. Żeby nie pozostawiać ściany bez wykończenia, a jednocześnie przyśpieszyć osuszanie budynku i zapobiec wykwitom solnym, do tynkowania wybiera się zaprawę renowacyjną.

Typowe tynki renowacyjne

Struktura takiego tynku jest porowata. Dzięki temu charakteryzuje się on wysoką dyfuzyjnością, Przepuszcza parę wodną i ułatwia odprowadzanie wilgoci poza ścianę. Szybsze jej schnięcie ogranicza też pozostałe niepożądane zjawiska: wykwity solne, porastanie pleśnią lub algami. Tynk taki potrafi też gromadzić sól wydostającą się wraz z wodą z muru. Odkłada się ona w jego wewnętrznych warstwach, bliżej ściany. Dzięki temu nie następuje jej krystalizacja na elewacji. Woda natomiast odparowuje i nie zostaje podciągana kapilarnie wzwyż.

Tynki renowacyjne – pomoc dla zawilgoconych ścian

Istnieją rozwiązanie zakładające, że tynk renowacyjny będzie tylko przyśpieszał odparowywanie wilgoci, nie wchłaniając przy tym soli. Wówczas, przed tynkowaniem, mur maluje się krzemianowym preparatem impregnacyjnym o wysokiej paroprzepuszczalności, który będzie blokował przedostawanie się soli do tynku.

Tynki renowacyjne często sprzedawane są w systemie. Obejmuje on tynk podkładowy oraz tynk właściwy, oba o różnych parametrach.

Tynki renowacyjne przeznaczone są przede wszystkim do stosowania na elewacjach. Można jednak także nakładać je na ściany wewnętrzne lub piwniczne. Jedne nanosi się jednowarstwowo, inne z kolei trzeba nakładać w dwóch, rzadziej trzech warstwach. Łączna grubość takiego tynku wynosi od 2,5 do 4,5 cm.

Dobrej jakości tynki renowacyjne spełniają wymagania WTA (niemieckiego Naukowo-Technicznego Zrzeszenia Ochrony Budowli i Konserwacji Zabytków).

Zdolność tynku renowacyjnego do osuszania obrazuje kilka parametrów, które powinny być podane w jego karcie technicznej. Jest to między innymi zawartość porów powietrznych. Dla tynku właściwego nie powinna być mniejsza niż 20%. Współczynnik oporu dyfuzyjnego µ stwardniałego już tynku nie powinien przekroczyć 12. Liczy się poza tym kapilarne wchłaniania wody, którego wartość, podawana w kg/m² nie powinna być niższa niż 0,3.

Tynki renowacyjne – pomoc dla zawilgoconych ścian

Tynki kompresowe

Tynki takie mają wyjątkowo dużą zdolność magazynowania w sobie soli, wydostających się z mineralnych materiałów budowlanych. Potrafią osuszać ściany szybciej niż tradycyjne tynki renowacyjne. Są jednak nakładane tylko na pewien czas. Gdy zgromadzą w sobie sól i inne substancje wydostające się z wilgotnego podłoża, trzeba je skuć i zastąpić innym tynkiem. Dlatego noszą też nazwę tynków traconych. Moment skucia następuje wówczas, gdy krystalizacja soli na powierzchni takiego tynku ustanie. Tynki kompresowe przeznaczone są do murów o szczególnie wysokim stopniu zasolenia.

Tynki zaporowe

Są to zaprawy tworzące szczelna barierę, przez którą wilgoć ani woda nie są wstanie przedostać się. Znajdują zastosowanie jedynie w zabezpieczaniu przeciwwilgociowym murów piwnicznych, ścian fundamentowych oraz cokołów. Nie są stosowane na pozostałych ścianach. Mają na tyle ograniczoną chłonność, że działają prawie jak izolacja z papy. Nie mają zdolności kapilarnego podciągania wody. Uniemożliwiają dostawanie się wody do muru, od tej strony, od której zostały naniesione. Nie pozwalają też wodzie i wilgoci na wydostawanie się poza mur. Woda może więc tylko przemieszczać się w górę, w rezultacie podciągania kapilarnego. Wykorzystuje do tego mikropory i włosowych rozmiarów kanaliki w murze. Przy zastosowaniu takich tynków, osuszanie muru odbywa się ponad poziomem, do którego zostały ułożone.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl