Budowa domu energooszczędnego - wieniec stropowy

Ewa Kulesza
W dniu 27.11.2009 roku przyszedł czas na przygotowanie i zalewanie wieńca stropowego. W momencie wykonywania zbrojenia wieńca szykuje się również zbrojenie trzpieni żelbetowych ścianki kolankowej. Na tym etapie kończą się prace związane ze stropem.
Budowa domu energooszczędnego - wieniec stropowy

2.12.2009 r., na gotowym wieńcu stropowym, rozpoczęto wznoszenie ścianki kolankowej, która również zakończona została wieńcem żelbetowym. Ściankę kolankową wzmocniono trzpieniami żelbetowymi, które łączą oba wieńce.

Ten etap budowy jest bardzo istotny - wieńce i trzpienie łączą poszczególne elementy ścian budynku i są podstawą do montażu więźby dachowej. Dlatego ważne jest, by były właściwie zbrojone. O szczegóły zapytaliśmy Roberta Szymkowiaka - inspektora nadzoru inwestorskiego, koordynującego prace budowlane LUMINY.

Redakcja: Na czym polega szczególna rola wieńca stropowego?
Robert Szymkowiak: Wieniec stropowy pełni dwie funkcje. Ze względu na to, iż wykonuje się go na wszystkich ścianach - pełni funkcję spięcia budynku, ale także usztywnia cały układ stropowy. W przypadku LUMINY jest to istotne, gdyż zastosowano strop prefabrykowany w technologii YTONG.

Redakcja: Czym charakteryzuje się tego rodzaju strop?
Robert Szymkowiak: Taki strop montowany jest na "sucho", bez żadnej warstwy nadbetonu, jedynie wypełnia się styki pomiędzy poszczególnymi płytami.

Redakcja: Wieniec pełni funkcję spoiwa surowej konstrukcji budynku, dlatego niezwykle ważne jest właściwie jego zamontowanie. Jak wygląda ten proces i na co trzeba zwrócić uwagę?
Robert Szymkowiak: Podstawą prawidłowego wykonania wieńca jest jego zbrojenie. Musi być ono zamontowane z zachowaniem ciągłości zbrojenia - czyli każde łączenie prętów odbywa się poprzez odpowiedni zakład, określony normatywnie. Dotyczy to w szczególności narożników. Kolejne fazy realizacji wieńca to szalowanie płytami od zewnętrznej strony oraz betonowanie wraz z wibrowaniem masy betonowej.

Redakcja: Następnym etapem budowy było zbrojenie trzpieni, które usztywniają wieniec na ściance kolankowej. Co to oznacza dla konstrukcji budynku?

Budowa domu energooszczędnego - wieniec stropowy

Robert Szymkowiak: Jest to kolejny newralgiczny element. Zbrojenie trzpieni zostało wyprowadzone z wieńca stropowego. Wieniec ścianki kolankowej, usztywniony trzpieniami, łączy poprzez murłatę konstrukcję dachu z konstrukcją budynku. Zbrojenie wykonano podobnie jak wieńca stropowego, przestrzegając tych samych zasad. Dodatkowo zamontowano w nim pręty nagwintowane, które służą do zamocowania murłaty do wieńca.

Istotę poszczególnych prac związanych z wieńcem stropowym wyjaśnia arch. Anna Marcjasz z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG: "Kolejnym etapem wznoszenia budynku LUMINA było wykonanie elementów żelbetowych - czyli wieńca - elementu mocującego i stabilizującego strop, a także trzpieni żelbetowych i kolejnego wieńca - na ściance kolankowej. Zrobienie trzpieni żelbetowych było konieczne, gdyż ścianka kolankowa w projekcie jest dość wysoka - powyżej 1,20 m. Trzpienie są to typowe elementy stabilizujące konstrukcję - łączą ze sobą dwa wieńce. Drugi wykonany wieniec jest konieczny do montażu więźby dachowej. Wystawia się z niego śruby (w tym przypadku M12 co 50 cm) do kotwienia murłaty. Przy pracach związanych z wykonywaniem elementów żelbetowych ważne jest przygotowanie zbrojenia tych elementów, zgodnego z wytycznymi konstruktora (w projekcie podane są konkretne wymiary i przekroje) oraz właściwe ich wykonanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl