
Spokój i cisza, to jedno z podstawowych wymagań, jakie stawia się wymarzonemu własnemu kątowi.
Te oczekiwania pomoże spełnić kompleksowe podejście do izolacyjności dźwiękowej przegród. Pod tym względem w mieszkaniu najważniejsze są ściany i stropy oddzielające sąsiadujące lokale.
W projektowaniu pod kątem akustyki często nie docenia się roli tynku. Badania porównawcze ścian pokrytych tynkiem cementowo-wapiennym bądź gipsowym pokazały, że izolacyjność akustyczna tej samej przegrody pogarsza się o 2-5 dB w przypadku wykończenia jej tynkiem gipsowym. Obniżenie parametrów wynika z istotnego zmniejszenia się ciężaru tynku, a w efekcie - całej przegrody.
- Obustronny tynk cementowo-wapienny grubości 1,5 cm zwiększa masę ściany o 57 kg/m².
- Typowy tynk gipsowy o grubości 1 cm, to dodatkowo zaledwie 20 kg/m².

Różnica (37 kg/m²) najczęściej stanowi kilkanaście procent ciężaru całej przegrody. A zmniejszenie ciężaru, to nieuchronne pogorszenie izolacyjności akustycznej ściany.
W systemie budowania Optiroc Blok z keramzytobetonu na bazie Leca® KERAMZYTU rozwiązano powyższy problem, wprowadzając na rynek dwa typy bloczków o takich samych wymiarach (38x18x24 cm), lecz różniących się ciężarem. Wykonana z nich surowa ściana o grubości 18 cm, to obecnie najcieńsza przegroda, która po otynkowaniu dowolnym tynkiem spełnia wymagania izolacyjności akustycznej dla ścian między mieszkaniami.
Wyniki badań akustycznych dla ściany wykonanej z lżejszych Bloczków Termo Optiroc 18 o wadze 23 kg i pokrytej tynkiem cementowo-wapiennym oraz z cięższych Bloczków Optiroc 18 g, na której zrobiono tynk gipsowy.

Przewagą ścian wymurowanych z keramzytobetonowych bloczków Termo Optiroc jest ich mniejsza grubość - wynosząca zaledwie 20-21 cm. Przegrody wykonane z innych materiałów mają najczęściej grubość 27-28 cm. Różnica 7 cm grubości tylko na jednej ścianie, to dodatkowa powierzchnia użytkowa w całym mieszkaniu i bloku.
Wykonanie ściany akustycznej
Przy wykonywaniu ścian akustycznych między mieszkaniami należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne wypełnienie zaprawą poziomych i pionowych spoin oraz połączeń ze stropem, słupami
i innymi ścianami. Przy samym łączeniu ścian najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie typowych wiązań murarskich, bądź też domurowywanie ścian do pozostawionych wcześniej wnęk (strzępi, sztrab). Szczelnie wykonana przegroda bez mostków akustycznych, to - po materiale - drugi czynnik decydujący o izolacyjności akustycznej przegrody.
Warto wiedzieć, że...
W ścianach wykonanych w technologii Optiroc Blok, ocieplanych wełną mineralną nie powstaje zjawisko zagrzybienia. Na skutek różnicy temperatury i ciśnienia para wodna wydostaje się bez trudu na zewnątrz.
Optiroc Blok - skandynawska technologia
System budowania Optiroc Blok pochodzi ze Skandynawii. W jego skład, oprócz bloczków akustycznych, wchodzą również inne elementy: ścienne (bloczki i pustaki), stropowe, nadprożowe, wentylacyjne i kominowe. Domy z keramzytu bardzo dobrze „sobie radzą” i w zimnym, i w ciepłym klimacie. Ostatnio coraz więcej ich powstaje również w Portugalii i Hiszpanii. Doskonałe parametry termoizolacyjne oraz wysoka paroprzepuszczalność poprawiają walory użytkowe ścian.
Więcej informacji o systemie Optiroc Blok

Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o.
marka Weber Leca
Zakład Produkcji Keramzytu
ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew
tel. 58 535 25 95
infolinia: 801 620 000
e-mail: kontakt.weber@saint-gobain.com
www.netweber.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE