Ciche ściany między mieszkaniami

Joanna Szot
Nadmierna podaż na rynku nieruchomości powoduje, że obecnie najlepiej sprzedają się mieszkania w dobrych lokalizacjach i o wysokim standardzie technicznym. Dla nabywców innym ważnym kryterium wyboru są akustyczne warunki, w jakich przyjdzie im żyć przez najbliższe lata.
Ciche ściany między mieszkaniami

Spokój i cisza, to jedno z podstawowych wymagań, jakie stawia się wymarzonemu własnemu kątowi.
Te oczekiwania pomoże spełnić kompleksowe podejście do izolacyjności dźwiękowej przegród. Pod tym względem w mieszkaniu najważniejsze są ściany i stropy oddzielające sąsiadujące lokale.

W projektowaniu pod kątem akustyki często nie docenia się roli tynku. Badania porównawcze ścian pokrytych tynkiem cementowo-wapiennym bądź gipsowym pokazały, że izolacyjność akustyczna tej samej przegrody pogarsza się o 2-5 dB w przypadku wykończenia jej tynkiem gipsowym. Obniżenie parametrów wynika z istotnego zmniejszenia się ciężaru tynku, a w efekcie - całej przegrody.

  • Obustronny tynk cementowo-wapienny grubości 1,5 cm zwiększa masę ściany o 57 kg/m².
  • Typowy tynk gipsowy o grubości 1 cm, to dodatkowo zaledwie 20 kg/m².
Ciche ściany między mieszkaniami

Różnica (37 kg/m²) najczęściej stanowi kilkanaście procent ciężaru całej przegrody. A zmniejszenie ciężaru, to nieuchronne pogorszenie izolacyjności akustycznej ściany.

W systemie budowania Optiroc Blok z keramzytobetonu na bazie Leca® KERAMZYTU rozwiązano powyższy problem, wprowadzając na rynek dwa typy bloczków o takich samych wymiarach (38x18x24 cm), lecz różniących się ciężarem. Wykonana z nich surowa ściana o grubości 18 cm, to obecnie najcieńsza przegroda, która po otynkowaniu dowolnym tynkiem spełnia wymagania izolacyjności akustycznej dla ścian między mieszkaniami.

Wyniki badań akustycznych dla ściany wykonanej z lżejszych Bloczków Termo Optiroc 18 o wadze 23 kg i pokrytej tynkiem cementowo-wapiennym oraz z cięższych Bloczków Optiroc 18 g, na której zrobiono tynk gipsowy.

Ciche ściany między mieszkaniami

Przewagą ścian wymurowanych z keramzytobetonowych bloczków Termo Optiroc jest ich mniejsza grubość - wynosząca zaledwie 20-21 cm. Przegrody wykonane z innych materiałów mają najczęściej grubość 27-28 cm. Różnica 7 cm grubości tylko na jednej ścianie, to dodatkowa powierzchnia użytkowa w całym mieszkaniu i bloku.

Wykonanie ściany akustycznej

Przy wykonywaniu ścian akustycznych między mieszkaniami należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne wypełnienie zaprawą poziomych i pionowych spoin oraz połączeń ze stropem, słupami
i innymi ścianami. Przy samym łączeniu ścian najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie typowych wiązań murarskich, bądź też domurowywanie ścian do pozostawionych wcześniej wnęk (strzępi, sztrab). Szczelnie wykonana przegroda bez mostków akustycznych, to - po materiale - drugi czynnik decydujący o izolacyjności akustycznej przegrody.

Warto wiedzieć, że...
W ścianach wykonanych w technologii Optiroc Blok, ocieplanych wełną mineralną nie powstaje zjawisko zagrzybienia. Na skutek różnicy temperatury i ciśnienia para wodna wydostaje się bez trudu na zewnątrz.

Optiroc Blok - skandynawska technologia

System budowania Optiroc Blok pochodzi ze Skandynawii. W jego skład, oprócz bloczków akustycznych, wchodzą również inne elementy: ścienne (bloczki i pustaki), stropowe, nadprożowe, wentylacyjne i kominowe. Domy z keramzytu bardzo dobrze „sobie radzą” i w zimnym, i w ciepłym klimacie. Ostatnio coraz więcej ich powstaje również w Portugalii i Hiszpanii. Doskonałe parametry termoizolacyjne oraz wysoka paroprzepuszczalność poprawiają walory użytkowe ścian.

Więcej informacji o systemie Optiroc Blok

Ciche ściany między mieszkaniami

Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o.
marka Weber Leca
Zakład Produkcji Keramzytu
ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew
tel. 58 535 25 95
infolinia: 801 620 000
e-mail: kontakt.weber@saint-gobain.com
www.netweber.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl