Nie dla tapet papierowych w kuchni
Tapety papierowe kuszą nas wielością aplikacji i atrakcyjnymi cenami, jednak pozostawmy ten typ tapet salonom albo pokojom dziecięcym. W kuchni najlepiej sprawdzą się tapety winylowe oraz tak zwane włókno szklane – takie warianty tapet, ze względu na odporność na wodę, są zmywalne. Mają również szereg innych zalet: są wytrzymałe, pokrywają drobne nierówności ścian, dodają wnętrzom ciepła i uroku. Tapety z włókna szklanego są odporne nie tylko na wilgoć, lecz również na ogień. Można je także samodzielnie pomalować, co sprzyja zindywidualizowaniu wnętrza.
Barwy i wzory tapet kuchennych
Tapety kuchenne mają zwykle jasną kolorystykę, pojawiają się wśród nich zarówno pastele, jak i dość soczyste barwy. Jakie wzory wybierane są najczęściej? - Dużą popularnością cieszą się nowoczesne motywy, aplikacje geometryczne na kontrastowym kolorystycznie tle – wylicza konsultant sklepu internetowego tapetuj.pl – równie często Klienci stawiają jednak na klasykę, czyli motywy jak, z powszechnych kiedyś, obrusów i cerat kuchennych. Takie ornamenty zdobią motywy kwiatowe, wśród roślin znajdują się owoce, dekoracyjnie wyeksponowane pieczywo, butelki o wysmukłych szyjkach. Wybór zwykle zależy od stylistyki, która dominuje w danej kuchni.
Tapeta w części pomieszczenia
Jak w przypadku innych wnętrz, tapeta kuchenna nie musi znajdować się na wszystkich ścianach. Można wyeksponować ją na jednej płaszczyźnie, w zestawieniu z farbą lub kafelkami. Zasada jest prosta – dobieramy tapety na barwach podobieństw lub oczywistych kontrastów (szczególnie popularne są biel – czerń oraz seledyn w zestawieniu z bielą), tapety wzorzyste powinny korespondować z jednolitym kolorystycznie tłem. Wówczas unikniemy nadmiaru odcieni, które mogłyby stworzyć efekt wizualnego chaosu i nieporządku.