Jakie ogrzewanie do małej łazienki wybrać?

Partnerem cyklu jest Econovli
Unsplash
Łazienka to wymagająca przestrzeń pod względem termicznym. By wszyscy czuli się w niej dobrze, trzeba zadbać o zastosowanie odpowiednich urządzeń grzewczych. A co zrobić, jeśli nie dysponuje się dużym wnętrzem? Również wtedy da się zaaranżować ciepłą i wygodną łazienkę. Trzeba jednak bardziej skupić się na perfekcyjnym zaplanowaniu wszystkich elementów.

Jak ogrzać małą łazienkę? Co może się do niej przydać, by zagwarantować domownikom pełen komfort cieplny? Kilka wskazówek przekażemy w dzisiejszym artykule.

Komfort termiczny w łazience – dlaczego jest ważny?

Łazienki stanowią najbardziej wymagające pomieszczenie w domach i mieszkaniach pod względem właściwej temperatury. Jak podają eksperci, należy utrzymywać w niej przynajmniej 24 stopnie Celsjusza, by korzystanie z wnętrza było naprawdę komfortowe nawet dla najbardziej wymagających osób (zwłaszcza najmłodszych dzieci). W końcu w łazienkach często przebywamy w niekompletnym stroju, zbyt niska temperatura we wnętrzu bywa szczególnie dotkliwa, gdy wychodzi się spod prysznica lub z wanny.

Zbyt niska temperatura w łazience prowadzi też do nadmiernego osadzania się wilgoci na ścianach i wyposażeniu. Może to skutkować rozwojem pleśni i grzybów, które nie tylko bywają groźne dla człowieka, ale także niszczą meble oraz elementy architektoniczne. A to bywa powodem pojawienia się syndromu chorego domu.

Do zapewnienia odpowiednich warunków termicznych w łazienkowych wnętrzach stosuje się różne rozwiązania, jak choćby grzejniki konwektorowe lub elektryczne (dostępne na przykład na stronie Econovli). Oprócz nich chętnie sięga się po rozwiązania podłogowe.

Ogrzewanie do małej łazienki – jakie produkty wybrać?

Choć w teorii małą łazienkę łatwiej ogrzać, to wybór odpowiednich urządzeń grzewczych do takiego wnętrza potrafi być sporym wyzwaniem. Dlaczego? Trzeba bowiem brać pod uwagę nie tylko moc dostosowaną do metrażu, liczby drzwi i okien, ale także kwestię ograniczonej przestrzeni.

Duże grzejniki bywają nieporęczne, a przy tym zajmują wiele cennego miejsca, utrudniając korzystanie z łazienki. Jakie zatem produkty warto wykorzystać?

Grzejniki łazienkowe – tradycyjne i dekoracyjne

Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem do domowych łazienek są klasyczne grzejniki drabinkowe (w ramach CO lub modele elektryczne). Zapewniają przyjemne ciepło, a przy tym tworzą przestrzeń do szybkiego przesuszenia ręczników.

Dodatkowo, ażurowa konstrukcja i montaż na ścianie nie powodują nadmiernego zagracenia ciasnej przestrzeni. Można też zdecydować się na stylowe rozwiązania nowoczesne o dekoracyjnym charakterze, które nie tylko spełniają funkcję praktyczną, ale też wpisują się w stylową aranżację.

Innym wariantem są niewielkie promienniki elektryczne do montowania na ścianach. Urządzenia tego typu szybko podnoszą temperaturę we wnętrzu i zapewniają komfort. Można je wykorzystać jako ogrzewanie główne lub uzupełniające.

Ogrzewanie podłogowe – najważniejsze zalety

Inną opcją, dzięki której da się utrzymać w łazience optymalną temperaturę, jest ogrzewanie podłogowe. Stosuje się dwa rozwiązania powierzchniowe:

  • ogrzewanie wodne,
  • ogrzewanie elektryczne.

Pierwsze z nich najczęściej jest nieco bardziej wydajne. Drugie natomiast jest tańsze i prostsze w montażu. Sporo wskazówek na temat wykorzystania systemów podłogowych można znaleźć na stronie: 4budowlani.pl. Ogrzewanie podłogowe w ciasnych łazienkach pozwala jeszcze bardziej zaoszczędzić miejsce – niemal cała instalacja kryje się pod powierzchnią podłogi. Takie rozwiązanie to także komfort ciepłych stóp, szybkie wysychanie podłogi, nawet po zachlapaniu jej wodą, a także idealny rozkład temperatur, szczególnie korzystny dla człowieka.

Przyjemne ciepło w łazience – kompleksowe planowanie przestrzeni

Nawet w niewielkiej łazience da się zapewnić optymalne warunki cieplne, by każdy domownik czuł się w niej dobrze. Trzeba postawić na odpowiednie urządzenia grzewcze, wpisane w całą aranżację. Dzięki temu łazienka stanie się nie tylko przytulna i praktyczna, ale także świetnie wpisze się w najmodniejsze style aranżacyjne – nowoczesne, retro lub klasyczne.

Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl