Nakładanie gładzi gipsowej

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
5 kroków do prawidłowego nakładania gładzi gipsowej

.

Krok 1 - Wybierz właściwą gładź gipsową

Dobór odpowiedniej gładzi gipsowej to podstawa sukcesu. Gotową gładź szpachlową wybieramy, jeżeli ważnym kryterium jest oszczędność czasu. Po otwarciu wiaderka z masą można od razu zacząć pracę. Oznacza to oszczędność około 20 minut, które w wypadku masy w proszku przeznaczamy na jej przygotowanie, czyli rozrobienie i odczekanie aż osiągnie właściwą konsystencję.
Gładź szpachlową w proszku (do własnoręcznego przygotowania) wybieramy, gdy priorytetem jest niski koszt remontu. 1m² powierzchni wyszpachlowanej gładzią w proszku NIDA Gładka to ok. 30% oszczędności na materiale w porównaniu do Masy Gotowej PRO.

Nakładanie gładzi gipsowej
Nakładanie gładzi gipsowej

Warto pamiętać, że oba typy mas mogą być stosowane do całopowierzchniowego szpachlowania podłoży. Jak pisaliśmy powyżej na decyzję o wyborze masy mają wpływ głównie czas i budżet przeznaczony na remont.
Jeśli na tym etapie  wykonawcy lub inwestorowi ciągle trudno jest podjąć decyzję o wyborze typu masy gipsowej, to powinien zapoznać się z innymi argumentami przemawiającym za produktem gotowym (np. masą PRO oferowaną przez Lafarge Gips):

  • gwarancja prawidłowej konsystencji - masa jest fabrycznie rozrobiona.
  • gwarancja czystości w pomieszczeniu, w którym wykonywane są gładzie. Unikniemy unoszącego się pyłu gipsowego w powietrzu.
  • mniejsza ilość odpadów niż w wypadku gładzi w proszku. Niewykorzystaną masę można zostawić w wiaderku i nakładać ją następnego dnia. W wypadku masy przygotowanej z proszku nie jest to możliwe.
Porównanie gładziGipsowa gładź w proszku NIDA GładkaGotowa masa szpachlowa PRO
Rodzaj masyGipsowa gładź szpachlowa do ręcznego lub maszynowego całopowierzchniowego szpachlowania ścian i sufitówUniwersalna, dolomitowa masa szpachlowa do spoinowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych oraz ręcznego lub maszynowego szpachlowania całopowierzchniowego ścian i sufitów
Czas obróbkiok. 60 minok. 60 min
Czas schnięciaDo 24h (w zależności od temperatury i wilgotności otoczenia)Do 24h (w zależności od temperatury i wilgotności otoczenia)
Grubość jednej warstwy1,0-1,5 mm1,0-1,5 mm
Przybliżone zużycieok. 1 kg /1 m² /1 mm - aplikacja ręczna
ok. 0,9 kg /1 m² /1 mm - aplikacja mechaniczna
Przybliżone zużycie - ok. 1,5 kg/1 m²/1 mm
Proporcje mieszanki0,4 l wody na 1 kg produktu - aplikacja ręczna
0,45 l wody na 1 kg produktu - aplikacja mechaniczna
Nie dotyczy
Temperatura stosowaniaTemperatura podłoża i otoczenia od +5°C do +25°CTemperatura podłoża i otoczenia od +5°C do +25°C
OpakowaniaWorek: 25 kg
Paleta: 1050 kg/42 worki
Wiaderko: 20 kg, paleta 640 kg/32 wiaderka
Wiaderko: 5 kg, paleta 600 kg/120 wiaderek

Okres przydatnościProdukt przewożony i przechowywany na drewnianych paletach, w oryginalnym nieuszkodzonym opakowaniu oraz w suchych warunkach ma okres przydatności 9 miesięcyProdukt przewożony i przechowywany na drewnianych paletach, w oryginalnym nieuszkodzonym opakowaniu oraz w suchych warunkach ma okres przydatności 9 miesięcy
Zgodność z normamiProdukt jest zgodny z PN-EN 13279-1:2008. Produkt posiada atest Państwowego Zakładu HigienyProdukt jest z zgodny z PN-EN 13963:2008 oraz PN-EN 15824:2009. Produkt posiada atest Państwowego Zakładu Higieny

Krok 2 – Prawidłowo przygotuj masę gipsową

Dlaczego to takie ważne? Klient finalny zwraca uwagę przede wszystkim na efekt końcowy. Czy ściana jest gładka, czy nie widać pod światło nierówności i cieni, a także, czy powierzchnia jest odpowiednio twarda –  odporna na uderzenia. A to wszystko zależy od prawidłowego przygotowania masy gipsowej.
Jeśli na budowie zostanie użyta masa gotowa PRO, to ten krok należy oczywiście pominąć. Przygotowanie masy miało już miejsce w zakładzie produkcyjnym.
Kroki, które na tym etapie należy wykonać to:

  • Odpowiedni dobór proporcji gipsu do wody. W innym wypadku masa źle rozprowadza się na podłożu. Dla przykładu w wypadku gładzi w proszku NIDA Gładka należy użyć 0,4 l wody na 1 kg produktu aplikowanego ręcznie i 0,45 l wody na 1 kg produktu, gdy aplikowany jest mechanicznie. Wszystkie mieszanki gipsowe mieszamy wolno obrotowymi mieszadłami mechanicznymi unikając napowietrzenia gipsu szpachlowego.
  • Doprowadzenie masy do właściwej konsystencji. Zbyt wodnista może spływać ze ściany,
    a w  rozrobionej zbyt małą ilością wody powstaną grudki.
Nakładanie gładzi gipsowej

Krok 3 – Przygotuj front robót

Na tym etapie należy wykonać kilka czynności. Ważny jest wybór sposobu nakładania gładzi. Do dyspozycji są dwa: ręczny lub mechaniczny.
W obu wypadkach potrzebne są następujące narzędzia: paca stalowa, paca tynkarska tak zwane pióro, poziomnice, wiertarka z mieszalnikiem.
Dodatkowo do ręcznej aplikacji masy konieczna jest także kastra do mieszania gipsu.
Wykonawcy, którzy zdecydowali się na drugą metodę muszą posiadać agregat do nakładania gładzi gipsowej .
W następnych krokach należy:

  • Przygotować podłoże. Należy usunąć stare powłoki malarskie oraz luźne fragmenty tynku. Wszystkie większe ubytki w ścianach i na suficie trzeba uzupełnić gipsem szpachlowym NIDA Start znajdującym się w ofercie Lafarge Gips.
  • Zagruntować powierzchnię. Preparat gruntujący nakładamy na powierzchnię ścian i sufitów za pomocą pędzla lub wałka malarskiego. Aplikacja gruntu pod gładź gipsową ma na celu ujednolicenie powierzchni pod względem jej chłonności oraz pozbycie się kurzu i pyłu.

Przed przejściem do kolejnego etapu należy cierpliwie poczekać aż wyschnie grunt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl