Nakładanie gładzi gipsowej

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
5 kroków do prawidłowego nakładania gładzi gipsowej

.

Krok 1 - Wybierz właściwą gładź gipsową

Dobór odpowiedniej gładzi gipsowej to podstawa sukcesu. Gotową gładź szpachlową wybieramy, jeżeli ważnym kryterium jest oszczędność czasu. Po otwarciu wiaderka z masą można od razu zacząć pracę. Oznacza to oszczędność około 20 minut, które w wypadku masy w proszku przeznaczamy na jej przygotowanie, czyli rozrobienie i odczekanie aż osiągnie właściwą konsystencję.
Gładź szpachlową w proszku (do własnoręcznego przygotowania) wybieramy, gdy priorytetem jest niski koszt remontu. 1m² powierzchni wyszpachlowanej gładzią w proszku NIDA Gładka to ok. 30% oszczędności na materiale w porównaniu do Masy Gotowej PRO.

Nakładanie gładzi gipsowej
Nakładanie gładzi gipsowej

Warto pamiętać, że oba typy mas mogą być stosowane do całopowierzchniowego szpachlowania podłoży. Jak pisaliśmy powyżej na decyzję o wyborze masy mają wpływ głównie czas i budżet przeznaczony na remont.
Jeśli na tym etapie  wykonawcy lub inwestorowi ciągle trudno jest podjąć decyzję o wyborze typu masy gipsowej, to powinien zapoznać się z innymi argumentami przemawiającym za produktem gotowym (np. masą PRO oferowaną przez Lafarge Gips):

  • gwarancja prawidłowej konsystencji - masa jest fabrycznie rozrobiona.
  • gwarancja czystości w pomieszczeniu, w którym wykonywane są gładzie. Unikniemy unoszącego się pyłu gipsowego w powietrzu.
  • mniejsza ilość odpadów niż w wypadku gładzi w proszku. Niewykorzystaną masę można zostawić w wiaderku i nakładać ją następnego dnia. W wypadku masy przygotowanej z proszku nie jest to możliwe.
Porównanie gładziGipsowa gładź w proszku NIDA GładkaGotowa masa szpachlowa PRO
Rodzaj masyGipsowa gładź szpachlowa do ręcznego lub maszynowego całopowierzchniowego szpachlowania ścian i sufitówUniwersalna, dolomitowa masa szpachlowa do spoinowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych oraz ręcznego lub maszynowego szpachlowania całopowierzchniowego ścian i sufitów
Czas obróbkiok. 60 minok. 60 min
Czas schnięciaDo 24h (w zależności od temperatury i wilgotności otoczenia)Do 24h (w zależności od temperatury i wilgotności otoczenia)
Grubość jednej warstwy1,0-1,5 mm1,0-1,5 mm
Przybliżone zużycieok. 1 kg /1 m² /1 mm - aplikacja ręczna
ok. 0,9 kg /1 m² /1 mm - aplikacja mechaniczna
Przybliżone zużycie - ok. 1,5 kg/1 m²/1 mm
Proporcje mieszanki0,4 l wody na 1 kg produktu - aplikacja ręczna
0,45 l wody na 1 kg produktu - aplikacja mechaniczna
Nie dotyczy
Temperatura stosowaniaTemperatura podłoża i otoczenia od +5°C do +25°CTemperatura podłoża i otoczenia od +5°C do +25°C
OpakowaniaWorek: 25 kg
Paleta: 1050 kg/42 worki
Wiaderko: 20 kg, paleta 640 kg/32 wiaderka
Wiaderko: 5 kg, paleta 600 kg/120 wiaderek

Okres przydatnościProdukt przewożony i przechowywany na drewnianych paletach, w oryginalnym nieuszkodzonym opakowaniu oraz w suchych warunkach ma okres przydatności 9 miesięcyProdukt przewożony i przechowywany na drewnianych paletach, w oryginalnym nieuszkodzonym opakowaniu oraz w suchych warunkach ma okres przydatności 9 miesięcy
Zgodność z normamiProdukt jest zgodny z PN-EN 13279-1:2008. Produkt posiada atest Państwowego Zakładu HigienyProdukt jest z zgodny z PN-EN 13963:2008 oraz PN-EN 15824:2009. Produkt posiada atest Państwowego Zakładu Higieny

Krok 2 – Prawidłowo przygotuj masę gipsową

Dlaczego to takie ważne? Klient finalny zwraca uwagę przede wszystkim na efekt końcowy. Czy ściana jest gładka, czy nie widać pod światło nierówności i cieni, a także, czy powierzchnia jest odpowiednio twarda –  odporna na uderzenia. A to wszystko zależy od prawidłowego przygotowania masy gipsowej.
Jeśli na budowie zostanie użyta masa gotowa PRO, to ten krok należy oczywiście pominąć. Przygotowanie masy miało już miejsce w zakładzie produkcyjnym.
Kroki, które na tym etapie należy wykonać to:

  • Odpowiedni dobór proporcji gipsu do wody. W innym wypadku masa źle rozprowadza się na podłożu. Dla przykładu w wypadku gładzi w proszku NIDA Gładka należy użyć 0,4 l wody na 1 kg produktu aplikowanego ręcznie i 0,45 l wody na 1 kg produktu, gdy aplikowany jest mechanicznie. Wszystkie mieszanki gipsowe mieszamy wolno obrotowymi mieszadłami mechanicznymi unikając napowietrzenia gipsu szpachlowego.
  • Doprowadzenie masy do właściwej konsystencji. Zbyt wodnista może spływać ze ściany,
    a w  rozrobionej zbyt małą ilością wody powstaną grudki.
Nakładanie gładzi gipsowej

Krok 3 – Przygotuj front robót

Na tym etapie należy wykonać kilka czynności. Ważny jest wybór sposobu nakładania gładzi. Do dyspozycji są dwa: ręczny lub mechaniczny.
W obu wypadkach potrzebne są następujące narzędzia: paca stalowa, paca tynkarska tak zwane pióro, poziomnice, wiertarka z mieszalnikiem.
Dodatkowo do ręcznej aplikacji masy konieczna jest także kastra do mieszania gipsu.
Wykonawcy, którzy zdecydowali się na drugą metodę muszą posiadać agregat do nakładania gładzi gipsowej .
W następnych krokach należy:

  • Przygotować podłoże. Należy usunąć stare powłoki malarskie oraz luźne fragmenty tynku. Wszystkie większe ubytki w ścianach i na suficie trzeba uzupełnić gipsem szpachlowym NIDA Start znajdującym się w ofercie Lafarge Gips.
  • Zagruntować powierzchnię. Preparat gruntujący nakładamy na powierzchnię ścian i sufitów za pomocą pędzla lub wałka malarskiego. Aplikacja gruntu pod gładź gipsową ma na celu ujednolicenie powierzchni pod względem jej chłonności oraz pozbycie się kurzu i pyłu.

Przed przejściem do kolejnego etapu należy cierpliwie poczekać aż wyschnie grunt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl
Dodaj ogłoszenie