Płytki kamieniopodobne - układanie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Jeszcze do niedawna w polskich wnętrzach królowały biała farba, nudna boazeria oraz nieciekawe tapety. Dziś, dzięki znaczącym zmianom w projektowaniu, ściany nabierają wyrazistego charakteru poprzez zastosowanie materiałów o intensywnych barwach lub różnorodnej fakturze. Wśród nich niezwykłą popularnością cieszą się płytki kamieniopodobne. Podpowiadamy, jak je montować, by na długie lata pozostawały piękną ozdobą naszych wnętrz.

Pokrycie ściany płytkami dekoracyjnymi nie jest skomplikowane. Jeśli jednak nie mamy w tym doświadczenia, warto dokładnie zapoznać się z tematem i odpowiednio przygotować do wykonania prac.

Płytki kamieniopodobne - układanie

Przygotowujemy grunt

Hasło "grunt to podstawa", choć stare jak świat, w tym przypadku sprawdza się idealnie. Zanim zabierzemy się do układania płytek kamieniopodobnych na ścianie, trzeba starannie przygotować podłoże. Zakres prowadzonych prac w dużej mierze zależy od kondycji naszej ściany. Jeżeli mamy do czynienia z czystą i gładką powierzchnią, prace przygotowawcze będą ograniczały się jedynie do pokrycia jej odpowiednim preparatem gruntującym. Jeśli natomiast ściany pokryte są starą warstwą farb lub ozdobione materiałem przeznaczonym do wymiany np. glazurą lub tapetą, czeka nas trochę więcej pracy.
– _W pierwszej kolejności, poprzez skucie lub zerwanie, pozbywamy się starej okładziny usuwając wszelkie luźno związane resztki materiałów oraz dokładnie czyścimy całą powierzchnię. Często po takiej czynności konieczne okazuje się wyrównanie jej odpowiednią zaprawą, a następnie zagruntowanie. Pamiętajmy, że w przypadku podłoża gipsowego gruntujemy dwukrotnie – _podpowiada Jarosław Kwaśniak z firmy Bruk-Bet, producenta płytek kamieniopodobnych z serii Relief.

Przystępujemy do układania

Na tak przygotowanej i wyschniętej powierzchni możemy przyklejać płytki, za pomocą  elastycznej zaprawy klejowej. W przypadku realizacji zewnętrznych, prace montażowe należy wykonywać w bezdeszczową pogodę, przy temperaturze otoczenia między 5 a 25°C powyżej zera. Po wstępnym rozplanowaniu układu kamieni, przyklejanie płytek rozpoczynamy od dołu ściany, gdzie wysokość pierwszej warstwy wyznaczana jest przez cokół przypodłogowy lub, jeśli go nie ma, przez zamontowaną do ściany listwę poziomującą. W przypadku płytek Relief z elementami narożnikowymi, montaż rozpoczynamy od narożników i pionowych zewnętrznych krawędzi ścian. Każdy element dokładnie oglądamy pod kątem ewentualnych uszkodzeń i przecieramy od spodu szczotką drucianą, usuwając w ten sposób wszelkie zabrudzenia i nadając chropowatość powierzchni klejonej płytki. Przy montażu płytek na elewacjach zewnętrznych zalecana jest metoda kombinowana, czyli obie powierzchnie – zarówno ścianę, jak i spód płytki (do ok. 80% jej powierzchni) pokrywamy zaprawą klejową, używając do tego pacy zębatej, zbliżonej wielkością do rozmiarów elementu. Tak przygotowane płytki dociskamy równomiernie do ściany. Dla zastosowań wewnętrznych klej wystarczy nanieść tylko na ścianę. Aby zachować jednolite wybarwienie na całej powierzchni ściany z okładziny Relief, należy dobierać kamienie naprzemiennie z kilku różnych opakowań.

Płytki kamieniopodobne - układanie

Docinamy, oświetlamy, fugujemy

Wykorzystanie płytek imitujących kamienie na ścianach o nieregularnych kształtach może wiązać się z koniecznością docinania poszczególnych elementów. Warto zatem zaopatrzyć się w szlifierkę kątową wyposażoną w tarczę do cięcia kamienia. Ponadto, jeśli myślimy o oświetleniu tak wykończonej ściany, co jest wskazane z aranżacyjnego punktu widzenia, warto wcześniej zaplanować źródło oraz lokalizację punktów świetlnych i w odpowiednich miejscach przygotować bruzdy pod kable. Sam sposób klejenia daje pewną dowolność.
Możemy to robić na dwa sposoby – ciasno bez zachowania odstępów lub w przypadku kamieni takich jak cegła, pozostawiając spoiny o szerokości ok. 7-12 mm, które następnie wypełniamy zaprawą fugową o konsystencji tzw. „mokrej ziemi” – tłumaczy ekspert firmy. – Fugowanie wykonujemy ręcznie przy użyciu płaskiej tacki i wąskiej kielni fugowej o odpowiedniej szerokości, która przyspieszy i ułatwi prace – dodaje. Po nałożeniu i zawiązaniu się spoiny wygładzamy ją, a jej ewentualny nadmiar usuwamy suchą szczotką.

Płytki kamieniopodobne - układanie

Impregnujemy

Gotową ścianę pozostawiamy na min. 7 dni do całkowitego wyschnięcia zaprawy klejowej i fugi, a następnie zabezpieczamy impregnatem np. Home Bruk-Bet Prestige. Dzięki takim zabiegom ściana dużo skuteczniej będzie opierała się wszelkiego rodzaju zabrudzeniom, a jeśli już do nich dojdzie, powinna być znacznie łatwiejsza w czyszczeniu.

Zachęcamy do wykorzystywania w ściennych aranżacjach mniej popularnych materiałów, w których drzemie niezwykły potencjał. Prawidłowo zamontowane i odpowiednio wyeksponowane fakturowane kamienie dekoracyjne bez wątpienia staną się ozdobą każdego wnętrza.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl