Wybieramy glazurnika, czyli jak rozpoznać i zatrudnić fachowca

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wybór glazury to połowa sukcesu - musi ona zostać jeszcze prawidłowo ułożona.
Wybór glazury to połowa sukcesu - musi ona zostać jeszcze prawidłowo ułożona. Tubądzin
Płytki ceramiczne wymagają starannego ułożenia. Radzimy jak wybrać dobrego glazurnika.

Płytki ceramiczne wybieramy starannie – kolor, fakturę, format. Jednak zakup wymarzonych płytek to dopiero pierwszy krok do pięknej łazienki czy kuchni. Trzeba zadbać o to, żeby płytki były prawidłowo ułożone. To niby usługa świadczona przez wiele firm, ale pamiętajmy, że układanie płytek – choć pozornie proste – wymaga fachowości, doświadczenia, dokładności i rzetelności. Jak więc sprawdzić kompetencje i umiejętności glazurnika? Podpowiada ekspert marki Tubądzin, Wojciech Włodarczyk.

Gdzie szukać glazurnika

Glazurnika często szukamy „z polecenia” – opinia rodziny, sąsiadów, czy znajomych rzeczywiście może być pomocna, tym bardziej, że pewnie szczerze podzielą się opinią na temat fachowca. Jednak co zrobić, kiedy od dłuższego czasu nikt znajomy nie przeprowadzał remontu? O glazurnika warto zapytać w punkcie, gdzie kupujemy płytki. Często współpracują oni ze sprawdzonymi glazurnikami. Informacji i opinii możemy też szukać na forach internetowych – internauci chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat fachowców.
Kiedy już „namierzymy” fachowca, poprośmy go o przedstawienie referencji, portfolio, albo kontakt do klientów, którzy potwierdzą jego fachowość. W przypadku naprawdę kompetentnego fachowca nie powinno to stanowić problemu. Dobrze też zapytać glazurnika, czy odbył jakieś szkolenia produktowe z zakresu chemii budowlanej czy też producenta płytek.

Na co zwrócić uwagę współpracując z glazurnikiem

Kiedy już zdecydujemy się na rozpoczęcie współpracy, dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na kilka elementów, które powiedzą nam, czy nasz glazurnik rzeczywiście jest fachowcem.

Przygotowanie powierzchni pod płytki ceramiczne

Układanie płytek powinno się rozpocząć od starannego przygotowania powierzchni. Należy ją oczyścić (np. z resztek poprzedniej zaprawy, kurzu itp.), a wszelkie ubytki i nierówności – trzeba uzupełnić i wyrównać. Jeśli tynk jest nowy, powinien być on odpowiednio wysezonowany. Pamiętajmy, że od przygotowania podłoża zależy to, czy płytki będą odpowiednio przymocowane.

Rozplanowanie płytek ceramicznych

Zanim glazurnik zacznie układać płytki, powinien zaplanować ich rozplanowanie. Tutaj obowiązuje kilka podstawowych zasad, których fachowiec powinien przestrzegać:

  • układanie płytek rozpoczyna się od ściany, na której znajduje się najwięcej otworów (drzwi, okno, miejsca na gniazdka, czy włączniki elektryczne)
  • wokół okna i drzwi płytki powinny być ułożone symetrycznie i rozmieszczone tak, żeby przy samym otworze nie były docinane
  • jeśli planujemy płytki np. do ¾ wysokości ściany, ich układanie powinno zacząć się od góry (chodzi o to, żeby w górnym rzędzie płytki nie były przycinane)
  • płytki powinny być rozmieszczone symetrycznie, dlatego ich układanie najlepiej rozpocząć od środka powierzchni. Jeśli płytki będą przycięte po równo w obu krawędziach ściany lub podłogi, całość będzie wyglądała bardziej estetycznie
  • do układania i przycinanie płytek potrzebne są odpowiednie narzędzia. Spytajmy naszego fachowca jakimi narzędziami dysponuje.

Mocowanie płytek ceramicznych – przygotowanie i nakładanie zaprawy klejowej

Fachowy glazurnik musi mieć wiedzę na temat odpowiednich materiałów i ich prawidłowego zastosowania, w zależności od miejsca (we wnętrzu, czy na zewnątrz, podłoga, ściana itp.), czy rodzaju płytek oraz podłoża. Każdy fachowiec powinien też przestrzegać zaleceń producenta danego materiału.
Płytki powinno się mocować metodą kombinowaną – klej trzeba rozprowadzić zarówno na płytce, jak i podłożu. Jest to szczególnie ważne przy układaniu płytek podłogowych. Puste przestrzenie pod płytką to poważna wada.

Szerokość spoiny i wybór fugi

Planując ułożenie płytek trzeba wziąć pod uwagę szerokość spoiny. Pamiętajmy, że fuga to nie tylko element estetyczny, ale ma ona funkcję praktyczną – chroni przed przedostawaniem się wilgoci pod płytki i poprawia ich mocowanie do ściany, czy podłogi. Szerokość spoiny zależy w dużej mierze od wielkości płytek, ale także od miejsca ich zastosowania (na zewnątrz stosuje się szersze). Ważne jest również to, że przed układaniem spoiny trzeba odczekać, aż zaprawa klejowa całkowicie zwiąże.

Powyższe rady nie zrobią z nas glazurników, ale pomogą przygotować się do rozmowy z potencjalnym wykonawcą. Ważne jest, abyśmy mogli zweryfikować nasze wątpliwości. Świadomość tego jak powinny przebiegać prace, pozwoli nam uniknąć rozczarowań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl