Zmiany w Prawie budowlanym w 2018 roku – wprowadzone i planowane

Wojciech Lechowski
W 2018 roku nastąpiły duże zmiany w Prawie budowlanym. Część już została wprowadzona, a na resztę jeszcze czekamy.
W 2018 roku nastąpiły duże zmiany w Prawie budowlanym. Część już została wprowadzona, a na resztę jeszcze czekamy. 2211438 Pixabay.com
Polskie Prawo budowlane jest przestarzałe i bez wątpienia wymaga wielu zmian. Niektóre kwestie zostały uregulowane jeszcze w roku 2017, inne doczekały się wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku, a nad pozostałymi wciąż trwają prace. Poniżej prezentujemy tegoroczne zmiany – zarówno te, które już obowiązują, jak i takie, które mają być wprowadzone w najbliższym czasie.

Przełomowe dla roku 2018 jest wejście w życie nowelizacji Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W zmienionym rozporządzeniu pojawiło się m.in. kilka kolejnych pojęć oraz zmienione  zostały odległości od granicy działki czy lasu. Nadal trwają też prace nad nowym Kodeksem urbanistyczno-budowlanym, który ma zastąpić cały szereg obowiązujących dotychczas ustaw. Przede wszystkim chodzi właśnie o ustawę Prawo budowlane, ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawę o gospodarce nieruchomościami oraz specustawy inwestycyjne.

Nowe warunki techniczne – nowe definicje

W znowelizowanych i obowiązujących od 1 stycznia 2018 roku warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie uściślono niektóre pojęcie oraz wprowadzono zupełnie nowe. Najważniejsze to:

  • Działka budowlana, która po nowelizacji jest „nieruchomością gruntową lub działką gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi obiektów budowlanych wynikające z rozporządzenia, odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego”. Tak stanowi §3. Pkt. 1a rozporządzenia, a rozumieć przez to należy, że jeżeli działka niebudowlana spełni powyższe wymagania i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie będzie zakładał zakazu budowy na niej, to może stać się działką budowlaną.
  • Aneks kuchenny – do tej pory w mieszkaniach jednopokojowych nie można było tworzyć aneksów, a jedynie tradycyjne oddzielne kuchnie. Po nowelizacji jest to już możliwe, przy czym owy aneks może być zarówno częścią pokoju, jak i przedpokoju. Jednocześnie uregulowano kwestię montażu okapów kuchennych. Należy jedynie zadbać o odprowadzenie powietrza odrębnych otworem wywiewnym. Nie ma też już konieczności ustawiania pralki wyłącznie w łazience. Nowela dopuszcza jej sytuowanie w kuchni.
  • Parking – to zupełnie nowa definicja, której dotychczas Prawo budowlane nie przewidywało. Po nowelizacji jest to: „wydzielona powierzchnia terenu przeznaczona do postoju _i parkowania samochodów, składająca się ze stanowisk postojowych oraz dojazdów łączących te stanowiska, jeżeli takie dojazdy występują”_. Warto tu dodać, że niezadaszone parkingi w zabudowie jednorodzinnej (do dwóch stanowisk) można sytuować bez zachowania minimalnych odległości od granic działki oraz okien. Jednocześnie jeśli mowa jest o odległościach, to dla miejsc postojowych przeznaczonych dla samochodów inne niż osobowe, utrzymano w mocy 7 m od okien i 3 m od granicy działki, ale zwiększono ilość miejsc parkingowych z czterech do dziesięciu. Zwiększyła się też szerokość stanowiska postojowego z 2,3 do 2,5 m.
  • Kondygnacja podziemna to według §3, pkt. 17 nowego rozporządzenia: „kondygnacja zagłębiona poniżej poziomu przylegającego do niej terenu co najmniej w połowie jej wysokości w świetle, a także każda usytuowana pod nią kondygnacja”.

Prawo budowlane 2018 – sytuowanie budynków na działce

Dotychczas inwestor, który chciał usytuować budynek przy granicy działki lub w odległości 1,5 m od tej granicy, musiał uzyskać zgodę na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Aktualnie taka zgoda jest potrzebna tylko wówczas, gdy w kierunku sąsiedniej działki mają być zwrócone okna lub drzwi. W pozostałych przypadkach można budować bez zgody, jeśli tylko nie zabrania tego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To zmiana, która szczególnie powinna ucieszyć właścicieli wąskich działek pod budowę domu.

Znowelizowane rozporządzenie zmienia również odległość budynku od granicy lasu. Do tej pory trzeba było zachować przynajmniej 12 m oddalenie. Aktualnie jest to 7 m w przypadku, gdy granica przebiega przez sąsiednią działkę i bezpośrednio przy lesie, jeżeli jego granica jest na naszej działce.

Na granicy działki i na styku z innym budynkiem można też sytuować obiekty nie tylko w zabudowie jednorodzinnej, ale również we wszelkiego rodzaju zabudowie. Warunkiem jest spełnienie wymagań w zakresie bezpieczeństwa pożarowego (chodzi o właściwe odizolowanie przeciwogniowe ścian obydwu budynków).

Tegoroczne zmiany w Prawie budowlanym są istotne.
Tegoroczne zmiany w Prawie budowlanym są istotne. Jarmoluk Pixabay.com

Minimalna powierzchnia mieszkania od 1 stycznia 2018

Znowelizowane warunki techniczne określają minimalną powierzchnię nowych mieszkań na 25 m². Jednocześnie nie narzuca się już minimalnych powierzchni poszczególnym pomieszczeniom. Oznacza to, że deweloper nie może wybudować dla nas mniejszego niż ustawowe lokum oraz, że jego podział i aranżacja może być dowolna.

Ułatwienia dla rodziców małych dzieci

Od 1 stycznia 2018 roku w każdym nowo powstającym budynku handlowym, usługowym, gastronomicznym i na stacjach benzynowych obowiązkowo muszą funkcjonować wydzielone pomieszczenia do karmienia i przewijania dzieci.

Jakie zmiany Prawa budowlanego jeszcze przed nami?

Przed nami planowane na 2018 rok wprowadzenie w życie nowego Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. To bardzo poważna nowelizacja dotychczasowego Prawa budowlanego i wielu innych powiązanych z nim ustaw. Planowane zmiany są na tyle istotne, że ich wdrażanie ma odbywać się etapowo, a skorzystać na nich powinni przede wszystkim przeciętni inwestorzy.

Według zapowiedzi maksymalnie skrócone i uproszczone zostaną formalności związane z procesem inwestycyjno-budowlanym. Lista obiektów, które będzie można budować bez pozwolenia ma być jeszcze bardziej rozszerzona.

Wszelkie inwestycje klasyfikowane będą do jednej z sześciu kategorii (w zależności od złożoności przedsięwzięcia, jego wpływu na przestrzeń, sąsiedztwo i środowisko). Im wyższa klasyfikacja inwestycji, tym więcej wymogów trzeba będzie spełnić, co oznacza, że osoby budujące domy jednorodzinne powinny znaleźć się w najlepszej sytuacji.

Nie będzie też już mowy o dowolności w interpretacji obowiązujących przepisów, w związku z czym prawo będzie jedno i to samo dokładnie dla wszystkich polskich gmin. Oprócz tego, liczyć się ma zdanie społeczności lokalnej. Jeśli zatem mieszkańcy zdecydowanie sprzeciwią się planowanej inwestycji, nie będzie ona mogła być w tym miejscu zrealizowana.

Nad tymi oraz wieloma innymi projektami zmian w Prawie budowlanym wciąż trwają dyskusje i prace wielu resortów, ale nadal nie wiadomo, od kiedy konkretnie nowy Kodeks urbanistyczno-budowlany zacznie obowiązywać.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl