Narzędzia pomiarowe - rodzaje i zastosowanie

Lidia Kmiecik
Lidia Kmiecik

Ciężko byłoby pewne rzeczy zmierzyć czy zważyć, gdybyśmy nie posiadali specjalnych narzędzi do wykonywania tych pomiarów. Niektóre kwestie można ocenić "na oko", inne ważąc coś w dłoniach czy posługując się dedukcją. Takie pomiary nie będą jednak zbyt dokładne, a w wielu branżach dokładność jest bardzo potrzebna. Jest ona ważna także i w codziennym życiu. Narzędzia pomiarowe są w związku z tym niezbędne, chociaż zwykle nie zastanawiamy się nad ich znaczeniem w naszym życiu. Jakie są rodzaje podobnych urządzeń i jakie zastosowanie znajdują?

Narzędzia pomiarowe - czym dokładnie są?

Narzędzia pomiarowe są nazywane także przyrządami pomiarowymi lub narzędziami mierniczymi. Jest to specjalny rodzaj urządzeń, które służą do wykonywania pomiarów w sposób samodzielny, albo też w połączeniu z jakimś dodatkowym urządzeniem (lub kilkoma urządzeniami). Do wykonywania pomiaru może być stosowane całe urządzenie, albo też układ pomiarowy, czy tylko jego elementy. Wówczas to właśnie ten element będzie narzędziem pomiarowym, służącym do wskazywania wyniku.

 Narzędzia pomiarowe - rodzaje i podział

Przyrządy pomiarowe dzielą się na mierniki, rejestratory, charakterografy i detektory. To podział ze względu na pełnioną przez nie funkcję. Biorąc pod uwagę kontrolę metrologiczną, wyróżniamy narzędzia pomiarowe kontrolne oraz użytkowe. Podział może także określać sposób prezentacji otrzymywanych wskazań. Wówczas dzielimy narzędzia pomiarowe na przyrządy z odczytem analogowym oraz na przyrządy z odczytem elektronicznym.

Potrzebujesz profesjonalnych narzędzi pomiarowych najwyższej klasy ? Sprawdź ofertę sklepu https://www.e-metal.pl/ >>

Wyróżnia się także specjalne przyrządy do pomiaru wielkości geometrycznych, do pomiaru siły i masy, do wykonywania pomiarów wielkości elektrycznych, mierzące istniejące warunki środowiskowe oraz przeznaczone do badania właściwości materiałów. Narzędzia pomiarowe wykorzystywane w przemyśle często służą do określania parametrów pracy danego urządzenia. Niektóre wersje podobnych narzędzi są popularniejsze niż inne.

W przemyśle bardzo często używa się narzędzi suwmiarkowych, służących do wykonywania pomiarów wewnętrznych i zewnętrznych oraz narzędzi mikrometrycznych, stosowanych do wykonywania pomiarów geometrycznych przedmiotów z metalu, a także twardych tworzyw sztucznych. Często używane są też czujniki, uaktywniające się gdy jakaś wartość zostanie przekroczona. Czuwają one często nad bezpieczeństwem pracy czy jakiegoś procesu.

Popularne są na przykład czujniki zegarowe, pneumatyczne czy pojemnościowe. W przemyśle stosowane są także specjalne termometry przemysłowe, które ułatwiają kontrolowanie temperatury. To bardzo istotne gdy jakaś maszyna pracuje. Sprawdza się, czy się nie przegrzewa i czy w związku z tym jej działanie nie jest niebezpieczne, a cały proces przebiegnie bez przeszkód. Narzędzia pomiarowe - zastosowanie Narzędzia pomiarowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach, na przykład w medycynie. Są jednak także niezwykle często stosowane w przemyśle.

 Wiele procesów po prostu nie mogłoby się odbyć, gdyby nie wykorzystanie urządzeń tego typu. Służą one na przykład do wskazywania temperatury, w jakiej należy rozpocząć jakiś proces, albo siły z jaką działa dana maszyna. Ważne, by tego rodzaju urządzenia były wysokiej jakości - w końcu muszą wskazywać wyniki dokładnie. Ich precyzyjność jest niezwykle istotna, dlatego podobne produkty należy nabywać w sprawdzonych miejscach, do których można mieć zaufanie. Muszą to być urządzenia od uznanych firm, by mieć pewność, co do ich jakości i trwałości. Należy je także sprawdzać, by móc wierzyć w ich działanie i skuteczność. 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl