Niepalne materiały budowlane

Joanna Szot
Ogień jako ż
Niepalne materiały budowlane

ywioł jest bardzo groźny, dlatego bezpieczeństwo pożarowe to jedno z ważniejszych kryteriów, według których powinniśmy wybierać materiały izolacyjne.

Aby ogień powstał, potrzebne są: tlen (w otaczającym nas powietrzu jest go bardzo dużo), źródło zapłonu (iskra, otwarty ogień, wysoka temperatura), materiał ulegający zapaleniu. Gdy zabraknie jednego elementu, unikniemy zagrożenia pożarem. Jeśli chcemy, aby nasz dom był bezpieczny (a tym samym i my), wybierajmy do jego budowy materiały niepalne.
Co jest groźne podczas pożaru?
Ogień i wysoka temperatura – to oczywiste. A także dym, tlenek węgla (CO, czad) i płonące krople. Dym jest toksyczny, zawiera trujące substancje, przeważnie ze spalających się tworzyw sztucznych, jakich jest wiele w materiałach budowlanych. Podczas pożaru ograniczona jest ilość tlenu, w wyniku czego substancje palne nie spalają się do końca i powstaje mieszanina toksycznych składników o wysokiej temperaturze. Zadymienie wywołuje u ludzi osłabienie zmysłu orientacji, co utrudnia ewakuację z płonącego budynku. Natomiast tlenek węgla jest niewidoczny, bezwonny. Jego wdychanie prowadzi do niedotlenienia tkanek, a tym samym w wielu wypadkach do śmierci. Nawet mały ogień może wytwarzać ilości niebezpieczne dla ludzi. Płonące krople spadające na przykład z sufitu  natomiast niosą ze sobą ryzyko oparzeń skórnych oraz przyczyniają się do dalszego rozprzestrzeniania się pożaru.

Palne, niepalneW całej Unii Europejskiej obowiązuje klasyfikacja ogniowa dla materiałów budowlanych – Euroklasy.

Parametr
klasyfikacji
Klasyfikacja Charakterystyka
Reakcja
na ogień
A1


A2


B


C


D


E


F

Brak rozgorzenia, brak wkładu w rozwój pożaru


Brak rozgorzenia, brak wkładu w rozwój pożaru


Brak rozgorzenia, bardzo mały wkład w rozwój pożaru


Rozgorzenie pomiędzy 10 a 20 minutą, mały wkład w rozwój pożaru

Rozgorzenie pomiędzy 2 a 10 minutą, średni wkład w rozwój pożaru

Rozgorzenie przed upływem 2 minut, duży wkład w rozwój pożaru

Produkty nie klasyfikowane
Zdolność
wydzielania dymu

s1

s2

s3 
Mało lub brak dymu

Dość dużo dymu

Znaczące wydzielanie dymu
Uwalnianie płonących kroplid0

d1

d2

Brak

Kilka

Dużo

I właśnie stąd powstają oznaczenia A1 - s1, d0. Wszystkie materiały budowlane podlegają klasyfikacji i w zależności od tego, do jakiej klasy należą, taki jest zakres ich stosowania. Najbezpieczniejsza jest klasa A1 (wyroby nie palą się, a więc w żaden sposób nie przyczyniają się do rozwoju pożaru), zaś dla klasy F nie określa się żadnych wymagań (żadnych istotnych nie są w stanie spełnić). Do klasy A1 (najwyższej) należą na przykład materiały mineralne do izolacji cieplnej, ze śladowymi ilościami domieszek organicznych, natomiast wyroby ze spienionych tworzyw sztucznych znajdują się najczęściej w klasach E i F, sporadycznie w D. Produkty znajdujące się w klasach C-F mogą doprowadzić do rozgorzenia, czyli gwałtownego i wybuchowego rozprzestrzeniania się ognia, charakteryzującego się skokowym wzrostem temperatury. W związku z tym ich zastosowanie powinno być w miarę możliwości ograniczone.

Jeżeli gaszenie pożaru przez jednostki straży pożarnej rozpocznie się później niż po 20 minutach od zapłonu, zazwyczaj rejon pożaru jest już zniszczony. Euroklasy – klasyfikacja wybranych materiałów budowlanych

Euroklasa

Reakcja wyrobu na ogień, zachowanie
wyrobu w teście referencyjnym RCT


Przykłady materiałów
budowlanych


A1

brak rozgorzenia

wełna mineralna kamienna

A2

brak rozgorzenia

płyta gipsowo-kartonowa, wełna mineralna szklana

B

brak rozgorzenia

twarde PVC

C

brak rozgorzenia przy strumieniu cieplnym 100 kW, rozgorzenie nie wcześniej niż po 10 min przy strumieniu cieplnym 100 kW

sklejka z dodatkiem uniepalniającym 


D

rozgorzenie nie wcześniej niż po 2 min przy strumieniu cieplnym 100 kW ogniochronnym

drewno z dodatkiem

E

rozgorzenie przed upływem 2 min przy strumieniu cieplnym 100 kW samogasnące

tworzywo sztuczne spienione

F

brak wymagań

tworzywa sztuczne

Niepalne materiały budowlane

To, do jakiej klasy materiał zostanie zakwalifikowany zależy od ilości retardantów (środków utrudniających zapalenie) w surowcu, a ta jest różna w zależności od krajowych wymagań związanych z ochroną przeciwpożarową. Materiały, które zawierają retardanty pod wpływem wysokiej temperatury, najpierw się topią, ulegają rozkładowi, a dopiero produkty tego rozkładu się zapalają. Podczas spalania się niektórych materiałów powstają płonące krople lub odpadające fragmenty, to może ułatwiać dalsze rozprzestrzenianie się ognia.

W odniesieniu do wyrobów izolacji cieplnej - klasyfikacja ogniowa decyduje o zakwalifikowaniu wyrobów do odpowiedniego systemu oceny zgodności, stanowiącej podstawę do oznaczenia wyrobu CE - znakiem zgodności ze zharmonizowaną normą europejską. I tak na przykład wszystkie produkty wykonane z wełny mineralnej (kamiennej i szklanej) uzyskały klasyfikacje materiałów niepalnych (NRO, wg Polskich Norm), określane wg Norm Unii Europejskiej jako klasy A1 lub A2. Dla porównania materiały piankowe są zaliczane do klasy E. W tzw. krytycznych obszarach budynku (dach płaski, konstrukcja nośna budynku) izolacja z wełny mineralnej pozwala na zahamowanie rozprzestrzeniania się ognia w trakcie rozgorzenia.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl