Tynki wewnętrzne i zewnętrzne

Joanna Szot
Budując i wykańczając dom należy zadbać nie tylko o właściwy projekt, aranżację i wystrój wnętrza, ale również o wygląd budynku z zewnątrz. Nowoczesne materiały do tynkowania ułatwiają szybkie i czyste wykończenie ścian.
Tynki wewnętrzne i zewnętrzne

Ściany zewnętrzne
Elewacjom zwykle poświęcamy mniej czasu i uwagi, wychodząc z założenia, że ważniejsze jest urządzenie wnętrza domu tak, by było gotowe do zamieszkania, a wykończenie ścian z zewnątrz czasem odkładamy na później. Jednak o tynkowaniu warto pomyśleć jak najszybciej.

Po pierwsze – tynk elewacyjny ma duży wpływ na wygląd domu. Goście
i sąsiedzi zwracają uwagę nie tylko na samą architekturę budynku, a też na jego wykończenie z zewnątrz. Poza tym, dzięki stosowanym dziś technologiom i nowoczesnym materiałom budowlanym, tynkowanie domu nie musi się już kojarzyć z problemami, kiedy ekipa wykonawcza zmienia nasze podwórko w plac robót.

Kolejna sprawa to ochrona, jaką tynk daje elewacji. Prawidłowo wykonana wyprawa tynkarska zabezpiecza dom przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Ma także duży wpływ na poprawę właściwości termoizolacyjnych całego budynku.

Tynki wewnętrzne i zewnętrzne

Wybierając produkt warto zwrócić uwagę na tynk cementowo-polimerowy Cekol C-35. Jest to przeznaczony do wygładzania, wyrównywania i uszlachetniania zewnętrznych ścian budynków. Jest to wodo- i mrozoodporna elastyczna zaprawa wysokiej jakości, mieszanka białego cementu, białych wypełniaczy mineralnych i środków modyfikujących, co zapewnia doskonałą urabialność i przyczepność do podłoży mineralnych (np. beton, cegła, gazobeton itp.). Produkt nie zawiera składników toksycznych, ani podatnych na żółknięcie pod wpływem światła i warunków atmosferycznych. Można go wykorzystać jako podkład pod farby emulsyjne, akrylowe, silikatowe, silikonowe i mineralne. Jest dostępny w dwóch fakturach: gładka oraz baranek (z uziarnieniem 1,5 mm i 2,5 mm). Dodatkowo tynk ten polecany jest jako warstwa zewnętrzna w systemie ociepleń Cekol CS.

Tynki wewnętrzne i zewnętrzne

Ściany wewnętrzneTynk Cekol C-35 jest też często stosowany wewnątrz pomieszczeń, a szczególnie w miejscach o dużej wilgotności (np. łazienki, sauny, chłodnie). Szczególnie poleca się go w systemach ociepleń na wełnie mineralnej. Jako tynk mineralny odznacza się wysoką paroprzepuszczalnością.

Podłoże pod tynk powinno być czyste, zwarte, nośne i wolne od zatłuszczeń. W trakcie prac tynkarskich należy pamiętać o zagruntowaniu podłoża oraz powierzchni otynkowanej (np. emulsją gruntującą).

Tynki wewnętrzne i zewnętrzne

Do dekorowania ścian można użyć Cekol Mozaika. To gotowa do użycia mozaikowa powłoka dekoracyjna na bazie wodorozcieńczalnej żywicy akrylowej oraz barwionych kruszyw kwarcowych. Służy do ręcznego wykonywania powłok o charakterze dekoracyjno-ochronnym na podłożach betonowych, gipsowych, tradycyjnych tynkach cementowo-wapiennych, płytach kartonowo-gipsowych oraz na zazbrojonej warstwie w systemach ociepleń, wewnątrz i na zewnątrz budynków. Znajduje szczególne zastosowanie w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne, korytarzach, klatkach schodowych, pomieszczeniach biurowych oraz użyteczności publicznej. Może być również stosowana do dekorowania ścian zewnętrznych budynków, szczególnie elementów cokołowych, balkonów, balustrad itp.

Zarówno opisywany tynk, jak i powłoka dekoracyjna, są gotowe do natychmiastowego użycia – Cekol C-35 kilka minut po zmieszaniu z wodą, natomiast Cekol Mozaika bezpośrednio po otwarciu. Dzięki temu oszczędzamy czas potrzebny na wykonanie tynku i unikamy bałaganu.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl